Dertig jaar geleden begon Nofbsrt VGrmCulsn zijn relatie met het waterkers- plantje. Inmiddels heeft hij de waterkers kunnen doorgronden en praat hij over een plantje dat 'geraakt' is of 'overstuur'. Waterkers: een plantje met emoties. Zonder dat hij er veel van wist, begon Norbert Ver- meulen (53) in 1970 op aan- dringen van restauranthouders uit de buurt met het telen van waterkers. Hij en z'n vier broers hadden jarenlang mee- geholpen op de forellenkweke- rij van hun vader en wisten als geen ander hoe je stromend water gebruikt bij een produc- tieproces. Met die kennis zou het een koud kunstje zijn om waterkers te kweken, werd ge- zegd. Twee jaar lang schudde hij de chef-koks van zich af die begerig hun oog lieten vallen op de frisse plantjes op een lapje grond in Wijchen. Maar Neerlands eerste waterkers- kweker in spe wilde de groente eerst helemaal leren kennen voordat hij 'm zou gaan ver- kopen. Dertig jaar na het eer ste experimentele waterkers- bedje heeft hij in Wijchen en Ubbergen een bloeiende kwe- kerij met twaalf mensen in vaste dienst. Een familiebedrijf. De 94 bedden van honderdvijf- tig vierkante meter geven zeven of acht oogsten per bed per jaar. Twee broers, die vlak bij de eerste veldjes in Wijchen wonen, helpen toch nog mee: Ze waarschuwen als het hard gaat waaien. Stromend water Als groente is waterkers in Nederland nog een beetje on- bekend. Vraag hoe waterkers eruitziet en negen van de tien keer krijg je een beschrijving van tuinkers. Toch gek, als je bedenkt dat waterkers een oer- plant is waarin de voorvaderen van onze voorvaderen hun tanden al hebben gezet. Water kers is een gemakkelijk plantje dat alleen aan water genoeg heeft om te overleven. Maar dan moet dat wel schoon en stromend water zijn. Een ge- schikte bron vond Norbert eerst in Wijchen en later in Ubbergen, aan de voet van een enorme stuwwal in het heuvel- landschap tussen Nijmegen en Duitsland. Hier komen tien stroompjes samen die per uur zestigduizend liter bronwater over de bedden met waterkers laten stromen. Het water heeft een constante temperatuur van zo'n 10 °C. Dat zorgt in de zomer voor verkoeling en in de winter voor bescherming AllerHande 5-2002 81

Allerhande | 2002 | | pagina 81