de mooiste van de mooiste' 'Vanochtend was ik nog in U f*k. Daar haal ik mijn vis, Twintig gerechtjes En dus zoek ik naar nieuwe combinaties. Simpel maar spannend, daar gaat het om. Sommige dingen zijn al klassie- kers geworden; zo lak ik al der- tien jaar mijn snoekbaars met appelstroop.' Ct [GDI Recepten van eer- geboren,' vertelt Jonnie Boer. 'Dat eerste jaar was heel zwaar, en er was weinig geld. Mijn col leges gebruikten dure ingre dienten, lamsvlees uit Pauillac, kippen uit de Bresse. Dat kon- den wij niet betalen. Maar ik kom uit deze streek, ik ben een echte polderjongen. Jagen, vis- sen, dat deed ik altijd al. En dus kende ik mensen die me spul- len konden leveren: snoek baars, paling, haas, bramen, dat soort dingen. Nu is het in om streekproducten te gebrui- ken, maar toen nog niet. En nog altijd ben ik van mening dat veel van die ingredienten uit mijn eigen omgeving geen haar minder van kwaliteit zijn dan die beroemde uit het bui- tenland. Al dat gezeur over "met de lijn gevangen tarbot uit Bretagne". Vanochtend was ik nog op Urk. Daar haal ik mijn vis, de mooiste van de mooiste.' Simpel maar spannend Twee boeken zijn er al versche- nen van en over Jonnie en Therese Boer, met als titels 'Puur' en 'Puurder'. 'Maar dat woord durf ik nauwelijks meer te gebruiken,' zegt hij zelf. 'Elke kok heeft het nu voor in de mond. Kijk, ik heb de pest aan gerechten met vijfentachtig ingredienten. Ingewikkeld is niet altijd lekkerder. Maar ik wil mijn gasten wel verrassen. 'Waar ik mijn inspiratie vandaan haal? Mijn personcel, mijn vrouw, mijn kind. Maar nee, culinair gezien kan dat van alles zijn. Ik was laatst bij Michel Bras, in La- guiole, in het Centraal Massief in Frankrijk. Grote klasse, de smaak van de gerechten was absoluut top. El Bulli, van Ferran Adria, in Noord-Spanje, is indrukwekkend. Je krijgt daar meer dan twintig minigerecht- jes, het ene nog spectaculairder dan het andere. Veel techniek, veel kunsten. Ik weet niet of de gewone gast daar blij van wordt, maar ik spiegel me eraan, ik vind het prachtig!' dere meesterwerken zijn terug te vinden op www.ah.nl 64 AllerHande 5-2002

Allerhande | 2002 | | pagina 64