geluk en overvloed Volgens de Noord-Afrikaanse cultuur brengt couscous In Marokko, Tunesie en Algerije is couscous al eeuwenlang het nationale gerecht. Couscous is de naam voor de kleine bolletjes tarwegries, maar het is ook de naam voor het gerecht van gestoomde tarwegries met een stoofpot van vlees en groente. In Noord-Afrika geloven ze dat wie couscous eet, een zegening uit de hemel ontvangt. Cous cous brengt geluk en overvloed. Op vrijdag, de rustdag voor moslims, ontbreekt het dan ook zelden als belangrijkste onderdeel van de maal- tijd. En pelgrims die uit Mekka terugkeren, wor- den verwelkomd met een bord couscous met eieren en amandelen. Ook voor Noord-Afri- kaanse joden is couscous een belangrijk ele ment van het sabbatsmaal op vrijdag. Berbers De Arabieren brachten al in de zevende eeuw harde tarwe - of wintertarwe - mee naar Noord-Afrika. Harde tarwe bevat meer eiwit en minder zetmeel dan gewone tarwe. Als je tarwe grof maalt, ontstaat semolina of tarwegries. Als je daar water aan toevoegt en het kneedt, wordt het een elastische bal waar heel goed pasta van te maken is. Maar rol je het tot kleine balletjes en stoom je het, dan krijgt het een totaal an- dere structuur en smaak. Hoewel niemand precies weet door wie en wan- neer couscous werd uitgevonden, is de kans groot dat het Berbers waren, ergens in de tiende eeuw. Dat het al jaren op precies dezelfde ma- nier wordt klaargemaakt, weten we onder an- dere door een couscousrecept in een Moors kookboek uit de dertiende eeuw. Nog niet zo lang geleden waren vrouwen in Noord-Afrika dagenlang bezig met het bereiden van de couscous en op het platteland gebeurt dat soms nog steeds zo. Eerst wordt de tarwe in grote zakken naar de molen gebracht om te worden gemalen tot tarwegries. Daama leggen de vrouwen een paar handjes gries op een aardewerken schaal en schenken daar water en een beetje zout overheen. Vervolgens rollen ze er met hun handen kleine bolletjes van, ter grootte van een doperwt. De bolletjes gaan door steeds een andere maat zeef tot het kleine kor- rels zijn. De fijnste korrels worden bewaard voor feestmaaltijden en speciale gelegenheden. De grovere couscous is voor dagelijks gebruik. De couscous moet vervolgens drogen en wordt daama in een stoompan klaargemaakt. Popuiair Tegenwoordig is er kant-en-klare couscous te koop en vaak is deze ook nog voorgestoomd. In Nederland is couscous vooral dankzij Marok- kaanse immigranten bekender geworden. Niet alleen is het verantwoord en lekker, maar het is ook een welkome afwisseling van de dagelijkse aardappels, rijst of pasta. Het is eindeloos te combineren met groente, vlees, kip of vis en kan ook worden verwerkt in een salade of in een dessert. Maar wie couscous wil eten zoals het hoort, eet het met zeven groenten, want zeven is een geluksgetal. De zeven traditionele groentes zijn: ui, pompoen, courgette, raapknol, chilipeper, wortel en tomaat. O Combineren met couscous jit f.u.umaTf Wie het op de juiste ma- nier wil eten, serveert alles op een groot bord midden op tafel, waarvan iedereen met de vingers van zijn rechterhand eet. Maar met een lepel kan natuurlijk ook. Couscous is, vergelijkbaar met rijst of pasta, heel snel klaar en gemakkelijk te bereiden. Ingredienten voor een echte couscous- schotel heeft iedereen wel in huis: wat knoflook, ko- riander, komijn, gember, ui en verschillende groen ten. Lekker met bijvoor- beeld gebraden kip of reepjes rundvlees. Wie het helemaal makke- lijk wil, neemt een kant- en-klaar maaltijdpakket voor Marokkaanse cous cous (AH). U hoeft zelf alleen nog maar wat vlees, groenten en water toe te voegen. Verderzijn bij Albert Heijn verkrijgbaar: Honig couscous en Honig mix voor couscous en biologi- sche couscous. U vindt couscous in het schap bij de pasta. AllerHande 5-2002 49

Allerhande | 2002 | | pagina 49