wijnparadijs tussen Andes en oceaan O WIJNADVIES Rapel, Curicb en Maule liggen ten zuiden van de hoofdstad, het koelere Casablanca en Aconcagua ten noordwesten ervan. De wijnbouw in Chili heeft de laatste decennia een golfbewe- ging gemaakt. Sinds de komst van de Spaanse immigranten worden er rondom Santiago druiven verbouwd en (mis)- wijnen geproduceerd. Inter- nationaal gezien stelden die wijnen niet veel voor. Sinds de ontdekking dat het Chileense klimaat en de samenstelling van de bodem vergelijkbaar zijn met die van de Bordeaux, reisden met name Spaanse en Franse wijnmakers naar Zuid- Amerika om hier zo snel mo- gelijk aan de slag te gaan. Zij brachten geld mee, pasten hun Europese kennis en technieken toe en Chili werd een sensatie op de wereld-wijnmarkt. Dat leidde in de jaren tachtig tot verrassende wijnen met enorm hoge prijzen. De echte toppers waren misschien terecht duur, maar ook voor wijnen van be- duidend mindere kwaliteit moest veel worden betaald. De verkoop van de Chileense wijn daalde en de industrie stortte in. Nieuwe generatie Om het vertrouwen van de consumenten terug te winnen, bedachten de wijnmakers een plan voor de lange termijn. De nieuwe generatie wijnmakers werd beter geschoold en wijn- professionals van andere conti- nenten reisden naar Chili om bij te dragen aan de ontwikke- ling van de wijnbouw. Iedereen was overtuigd van de mogelijk- heden die het land bood. Rijzende ster Inmiddels heeft het lange, smalle Zuid-Amerikaanse land zijn belofte waargemaakt. Chili is helemaal terug van wegge- weest. Er wordt voortdurend gewerkt aan de verbetering van de wijnen. Dat begint al met de selectie van de druivensoorten. Van de merlot en de cabernet sauvignon kunnen hier fan- tastische, rode wijnen met krui- dige, kruizemuntachtige aroma's worden gemaakt. De carme- nere, een druif die je nauwelijks elders aantreft, levert wijnen met een totaal eigen, Chileens karakter. Sauvignon blanc en chardonnay worden in de koe lere zones aangeplant en geven frisse, ronde, rijke witte wijnen met aroma's van exotisch fruit. De wijngaard zelf krijgt ook veel aandacht. Zorgvuldig snoeien en rigoureus druiven verwijde- ren verhogen de kwaliteit van het fruit. Alleen als de oogst beperkt blijft, krijgt de wijn ka rakter en voldoende concentra- tie. Technische ontwikkelingen en nieuwe installaties hebben de wijnbereiding op een hoger niveau gebracht. Niet alleen de wijnbedrijven zelf, maar het hele land heeft zich ontwikkeld en daar profiteert de wijnbu- siness van mee. C> AllerHande 5-2002 41

Allerhande | 2002 | | pagina 41