W-K-fe ^wAiTk&ir[e Indonesiers maken sajoer lodeh met bamboe, klapper en kousenband Nederlanders met witte kool en mai's ker.' Een rijsttafel maakt Dina nooit klaar: 'Dat is iets typisch Nederlands. Net als het ge- bruik van het woord "nasi" voor gebakken rijst. Nasi is ge- woon rijst; gebakken rijst heet nasi goreng. Toen ik net mijn afhaalrestaurant had geopend, vergiste ik me daar voortdu- rend in. Dan bestelde een klant nasi en kreeg hij van mij een bakje witte rijst.' Boerenkool met sambal Sinds een jaar heeft Dina een Nederlandse vriend. Die kookt vaak voor haar. 'Meestal maca roni met kruiden, ook wel chili con carne. Is dat eigenlijk Nederlands? Erwtensoep heeft hij nog nooit voor me gemaakt, maar mijn schoonmoeder wel. Heerlijk vind ik dat. En boe renkool met rookworst: zalig. Tenminste, als je er een beetje sambal bij doet. Het gebruik van kruiden is een van de grootste verschillen tussen de Nederlandse en de Indonesi- sche keuken. Sorry hoor, maar jullie maken alles zo flauw. Al- leen zout en peper! Ik zet elke avond sambal op tafel. Sambal kan overal bij en maakt alles lekkerder.' Verder gebruikt Dina in bijna al haar gerechten knoflook en vetsin, een Chinese smaakver- sterker. 'Laos is ook een kruid dat ik vaak toevoeg.' Andere bereiding 'In de Nederlandse supermark- ten is heel veel te krijgen. Al- leen voor kemirinootjes, olie- houdende noten die je gepoft of geroosterd in gerechten ver- werkt, moet ik naar de toko. Wat me wel opvalt is dat jullie sommige gerechten heel an- ders klaarmaken dan wij. Sa joer lodeh bijvoorbeeld, daar doen wij bamboe, klapper en kousenband in, terwijl Neder landers witte kool en mais ge- bruiken. Maar dan smaakt het toch anders.' Dina geeft haar zoontje Kevin van twee jaar zowel Nederlandse als Indone- sische gerechten. 'Maar het allerliefst eet hij toch rijst. Met gebakken tempe. Pap? Nee, daar moet hij niks van heb- ben.' C> inpRoiW 34 Allerhande 5-2002 Pittig mengsel van verschillende fijngestampte of gemalen (verse) kruiden en specerijen, waaronder ook ui, knoflook en peper en sereh. Voor elk gerecht is er weer een andere boemboe. Maakt de pittige Indonesische gerechten smeuig en vol van smaak. Kokosmelk of op z'n In- donesisch 'santen' wordt ver- werkt zoals wij room gebruiken. Sambal oelek is de pittige smaakmaker in Indonesia. De pasta van fijngemalen rode pe- pers (lomboks) is ook de basis voor vele andere, kruidige sam- bals. Pittige, knapperige en geheel plantaardige snack gemaakt van casave, een zetmeelrijke tropische knol.

Allerhande | 2002 | | pagina 34