2T-. a .„5S5 SAMBAL, KNOFLOOK EN LAOS fv <^kAFk&irle' Dina Novita, afkomstig uit I ndoneSIC, woont in Nederland sinds 1 991Heeft haar 6 igen afhaalrestaurant. Thuis eet ze Nederlands. 'I k wist niets van de Neder- I landse keuken toen ik hier kwam wonen, ruim tien jaar geleden. Mijn ouders waren al eerder naar Nederland geemi- greerd en ik ging bij hen wonen. Omdat mijn moeder elke dag Indonesisch voor ons kookte duurde het wel een tijdje voor ik mijn eerste hap Hollands eten binnen kreeg.' Inmiddels is Dina Novita hele- maal verslingerd aan verschil- lende Nederlandse gerechten. 'Vooral aan gebak. Gebak vind ik zo lekker, wij kennen alleen spekkoek, he. Dat gaat op den duur wel vervelen. Mijn favo- riete gebak is vruchtenvlaai, maar rijstevlaai sla ik ook niet af.' Als ze vrij is, gaat Dina graag naar een restaurant. Meestal kiest ze dan voor de Chinese keuken. Hollandse pot 'Maar dan neem ik niet de In- dische dingen. Ik eet liever pe- kingeend: heerlijk, vooral met gele rijst. Dat is rijst die ge- kleurd is met kurkuma.' Thuis kookt ze vrijwel alleen nog maar Hollands. 'Ik eet graag zalmsalade, haring, aardappel- tjes. Dat komt ook door de zaak: toen ik die net had, at ik drie keer per week nasi goreng. Dat werd me een beetje te veel. Ik vind het juist leuk om nieuwe gerechten uit te probe- ren, dingen te proeven die ik nog niet ken. Hollands en In donesisch door elkaar husselen doe ik niet, dat is niet lek- >- Pandanrijst In Nederland werd vorig jaar tien procent meer rijst gegeten dan het jaar daarvoor. Veel mensen ontdekken dat er verschillende rijstsoorten bestaan. Er is rijst met lange, droge korrels, middel- lange of gebroken korrels en rijst van natkokende, ronde korrels. Er bestaan zeveneneenhalfdui- zend verschillende rijstrassen, dus keus is er genoeg. Rijst zit vol vi- tamines, voedingsvezels en mine- ralen. Het bevat bovendien min der calorieen dan aardappels. Pandanrijst is afkomstig uit Azie en heeft een heel specifieke smaak en geur. Deze rijst heeft een zachte en bijna zoete smaak en wordt ook wel parfumrijst ge- noemd. De karakteristieke par- fumgeur haalt de rijst uit het sterk geurende blad van de pan- danplant. Tijdens de groei wordt de zoete geur van het blad via de wortels opgenomen en komt zo in de rijstkorrels terecht. In Indo nesia wordt het pandanblad soms meegekookt met de rijst. In veel Aziatische landen is pan danrijst een delicatesse die vooral bij feestelijke gelegenheden wordt gegeten. AllerHande 5-2002 33

Allerhande | 2002 | | pagina 33