In Japan wordt S U S u I gegeten zoals een hamburger in Nederland: als lunch oftUSS0ndoOrtj0 of vijf verschillende soorten proeven. Dat gaat dus niet in je eentje. Een kwart gamaal en een heel klein stukje tonijn: de visboer ziet je aankomen!' Ya- mazaki's vaste visboer op de Al bert Cuypmarkt in Amsterdam vindt het daarentegen geen enkel probleem als zijn klant in de vis knijpt voor hij hem koopt. 'Hij kent me inmiddels en weet dat ik op die manier controleer hoe vers de vis is. Sommige vissoorten, zoals zalm, koop ik ook wel diepgevroren in de supermarkt.' In Japan wordt sushi gegeten zoals dim sum in China of een hambur ger in Nederland: als lunch of tussendoortje. Het grootste ver- schil in smaak tussen de sushi hier en in Japan zit 'm in de temperatuur. Yamazaki: 'Tem- peratuur is heel belangrijk. De rijst moet net zo warm zijn als de palm van je hand; de top ping daarentegen mag niet warmer zijn dan de tempera tuur van de koelkast, dus vijf of zes graden. Daar voldoet de sushi die je kant-en-klaar koopt nooit aan. Ook in Japan wordt steeds minder op dat soort din- gen gelet. Ouderen vinden het belangrijk, jongeren veel min der.' O enkel basisingredienten, verder niets. Toen ik jong was, had ik de neiging veel met kruiden te werken; inmiddels weet ik een simpele, pure keuken te waar- deren, door de smaak ervan tot me door te laten dringen. Ik denk dat 't met leeftijd te maken heeft. Soms sla ik aan het experimenteren, om zo smaken nog geconcentreerder te maken. Een paar druppeltjes limoensap op mozzarella of zalm versterken hun smaak bij- voorbeeld aanzienlijk.' De Ja panse keuken is ook een pure keuken, zegt Yamazaki. 'Toch zijn sommige gerechten in Nederland moeilijk klaar te maken. Niet alle ingredienten zijn verkrijgbaar en als je er al aan kunt komen, zijn ze erg duur. Nederlanders vinden dat misschien geen probleem, maar wanneer je weet wat iets in Japan kost, leg je er hier niet het vijfvoudige voor neer. Ik ben inmiddels een kei in het vinden van vervangende ingre dienten.' Knijpen in de vis Wat Yamazaki geregeld maakt, is sushi. 'Overigens alleen als er gasten zijn. Ik woon alleen en als ik sushi eet, wil ik graag vier Typisch Japans Pas op voor deze vrolijke groene pasta: heerlijk bij sushi, maar superscherp! Wasabi wordt ge- maakt van gedroogde, gemalen Japanse mierikswortel. Onderscheid zich van alle an- dere sojasauzen door de ver- fijnde, licht zoute smaak. Niet alleen lekker in Japanse gerech- ten! Deze wordt zo als de naam al zegt gemaakt van gefermen- teerde rijst en is wat zachter en verfijnder van smaak dan bij- voorbeeld wijnazijn. Ook lekker in dressings. Het zijn echt Japanse padde- stoelen: tenger en elegant van vorm en lichtpittig van smaak. Ze worden nu overigens in Nederland geteeld. 30 AllerHande 5-2002

Allerhande | 2002 | | pagina 30