DE PURE KEUKEN Takeki Yamazaki komt uitj3.p3.n en woont in Nederland sinds 1999. Stamppot vindt hij lekker, maar er gaat niets boven sushi. Zijn keuken in Amsterdam- Noord is niet groot, maar het gasfornuis heeft wel een speciale wokpit: Japanner Ta keki Yamazaki houdt van een flink vuur. Tk gebruik het vier van de zeven dagen; koken doe ik elke dag. Grofweg kun je zeggen dat ik voor vijftig pro- cent Japans kook, dertig pro- cent Chinees, tien procent Nederlands en nog eens tien procent Italiaans.' Takeki Ya mazaki woont nu tweeeneen- half jaar in Nederland en voelt zich, ook in culinair opzicht, helemaal ingeburgerd. Goed, de herinnering aan de eerste keer dat hij een dropje nam, jaagt hem nog steeds een ril ling over het lijf; maar verder geen onvertogen woord over de Nederlandse keuken. '1k houd bijvoorbeeld erg van stamppot. In de winter eet ik graag boe- renkool en zuurkool.' Authentiek 'Een vriendin heeft mij geleerd hoe ik de stamppotten moet maken. Ik street er altijd naar een gerecht zo traditioneel en authentiek mogelijk klaar te maken. Traditioneel betekent voor mij simpel. Een stamppot moet je klaarmaken met Nori-vellen Alleen heel rijke Japanners aten in de ze- vende eeuw nori, wiide zeewier. In de ze- ventiende eeuw was er een Japanse vorst die elke dag verse vis wilde eten. Om aan die behoefte te kunnen voldoen, legden de plaatselijke vissers een visvijver aan en toen ontdekten zij bij toeval dat zeewier het beste groeit in kweekvijvers. Sinds- dien wordt nori vrijwel elke dag gegeten in Japan, zo'n vier miljard vellen per jaar. Het zeewier wordt in netten gekweekt, gedroogd en in dunne vellen samenge- perst. De kleur varieert van donkergroen tot diepzwart. Hoe donkerder de kleur en hoe glanzender, hoe beter de kwa- liteit. In Japan zijn zelfs vellen voor 12 euro per stuk te koop. Die zijn van zulke hoge kwaliteit, dat ze alleen in cadeau- verpakking verkrijgbaar zijn. Nori-vellen bevatten twee keer zoveel eiwit als sommige soorten vlees, zitten vol vitamine A, B1, B2, C, D en E en bevatten hoge concentraties jodium, ijzer en magnesium. Maar nori is vooral heel erg lekker. De knapperige, zoute smaak gaat heel goed samen met de zoete smaak van rijst. Japanners rollen in een handomdraai wat rijst en groente of vis in een nori-vel, de tradi- tionele sushi. Ook rijstwafels en zelfs pizza's worden in nori-vellen gerold, maar de rijstvariant is beslist de be- roemdste en lekkerste. 28 AllerHande 5-2002

Allerhande | 2002 | | pagina 28