DeTurkse keuken staat bekend als gezond en heel afwisselend pennen, en koftes, geroosterde gehaktballetjes. Hulya: 'Koftes kun je in elke vorm kneden; er gaat gehakt in, ui en heel veel kruiden. Gehakt is eigenlijk het enige wat ik altijd bij de Turkse winkel haal. Hoe het kan, weet ik niet, maar toen ik in Nederland voor het eerst koftes maakte, had ik gehakt gebruikt van een Nederlandse slager. En het smaakte heel anders dan vroe- ger. Met het gehakt van de Turkse winkel smaken de kof tes zoals ik gewend bent. Kof- Typisch Turks tes is echt mijn favoriete ge- recht, mijn vriend vindt het ook heerlijk. Ik maak het bijna altijd klaar als we gasten krij- gen.' Lekkerste yoghurt Hulya serveert haar gasten bij de koftes rijst en cacik, een ge- recht dat in Nederland beter bekendstaat als de Griekse tzatziki: een mengsel van kom- kommer, knoflook en yoghurt. Hulya: 'Je kunt er allerlei soor- ten yoghurt voor gebruiken, maar Turkse yoghurt is het lekkerst. Yoghurt wordt in de Turkse keuken heel veel ge bruikt. Zuidvruchten trou- wens ook, maar die vind ik zelf niet zo lekker. Gedroogde abrikozen kun je bijvoorbeeld opdienen als dessert of als extraatje geven bij de warme maaltijd, zoals jullie met ap- pelmoes doen. Ik houd er zelf niet erg van. Ze zijn me te zoet.' Kroketten Bij Hulya thuis wordt zowel Nederlands als Turks gekookt. 'Mijn vriend maakt nog wel eens stamppot klaar, in allerlei variaties. Dat vind ik erg lek ker. Maar het allerlekkerste vind ik kroketten. We maken ze zelf of halen ze in de snack bar. En afgelopen oudejaars- avond hebben we samen olie- bollen gebakken. Die bevielen me ook goed. Eigenlijk kan ik maar een Nederlands dingetje noemen dat ik echt vies vind en dat is drop. Ik haat de smaak van drop, die is vrese- lijk. Hoe kunnen jullie drop nou lekker vinden?' Amandelen en pistachenootjes Turks fru Je komt ze zowel in hartige als zoete Turkse gerechten tegen: in fijne pilav, geurige vleesschotels en natuurlijk in baklava. niet verkrijgbaar bij Albert Heijn Heerlijk zachte 'jelly-snoepjes' van ingekookt vruchtensap of rozenwater. Tere kleuren en een fijn laagje poedersuiker bena- drukken de romantische sfeer van duizend en 66n nacht. Prachtig groen van kleur. Qua smaak varieren ze van mild tot heel pittig. Lekker in stoofscho tels, maar ook als mezze. Door het roosteren boven houtskool of in een hete oven verandert niet alleen de struc- tuurvan deze prachtige puntpa- prika's, ze worden ook heerlijk zoet en kruidig van smaak. 26 AllerHande 5-2002

Allerhande | 2002 | | pagina 26