STAMPPOT MET KOFTES Hulya Kara komt uit Turkije Ze is in Nederland sinds augustus 2001 en kan geen genoeg krijgen van onze kroketten. Hulya Kara studeerde En- gels in Amerika toen ze haar huidige vriend leerde ken- nen, een Nederlander. Bijna een jaar geleden vestigde ze zich met hem in Nederland. Inmiddels volgt ze lessen Nederlands en zoekt ze een baan als docent Engels. 'Wat de meeste indruk op me heeft gemaakt toen ik hier aan- kwam, was de Nederlandse ar- chitectuur. De gebouwen, de grachten en de kleine straatjes: prachtig allemaal.' Turkse winkeltjes Vergeleken met Amerika kwam Nederland op Hulya heel ver- trouwd over: 'Vooral op culi- nair gebied. Overal zijn Turkse winkeltjes en vrijwel alles wat ik in Turkije kocht, is hier ook verkrijgbaar. Het zijn niet al- tijd precies de merken waaraan ik gewend was, maar aan de meeste ingredienten is vrij ge- makkelijk te komen. Ook in de supermarkt. Voor ik me hier definitief vestigde, heb ik een maand in Nederland doorge- bracht. Dat was in december 2001. Een van de eerste dagen dat ik hier was, gingen we naar Albert Heijn, aan de overkant van de straat, en ik dacht: Wauw! Ik kom hier typisch Turkse dingen tegen!' Gehakt De Turkse keuken staat bekend als gezond en heel afwisselend: er zijn veel verschillende regio- nale keukens en ieder dorpje heeft wel zijn eigen restaurant met zijn eigen specialiteit. Be- kende gerechten zijn de sjisj kebab, geroosterd vlees aan Zuidvruchten Verse abrikozen zijn lekker en gezond, maar eenmaal geplukt zijn ze slechts kort houdbaar. Duizenden jaren geleden ontdekten de bewoners van de landen rond de Middellandse Zee dat vruchten gedroogd in de zon veel langer houd baar zijn. Zuidvruchten, zoals ze worden genoemd, kennen we allemaal. Krenten, rozijnen, gedroogde abrikozen, peertjes en appelen zijn de bekendste. Maar ook tuttifrutti, Italiaans voor 'alle vruchten', is bij veel Nederlanders bekend. Turkije is een van de belangrijkste zuid- vruchtlanden ter wereld. De beste abri kozen, vijgen en rozijnen komen ervan- daan. Ze worden er gedroogd in de zon. Door ze vervolgens te zwavelen krijgen ze hun oorspronkelijke, lichte kleur terug. Turkije staat ook bekend om de goede kwaliteit rozijnen. Er zijn blauwe, gele en bruine rozijnen. Veel mensen denken dat blauwe rozijnen van blauwe druiven komen en gele van witte. Dat is niet waar. De meeste rozijnen worden ge maakt van witte druiven. Door ze onge- veer twee weken in de zon te drogen, worden ze vanzelf donker. De goudgele krijgen een speciaal badje waardoor er meer vocht verdampt en ze verkleuren. In principe moeten zuidvruchten voor gebruik een tijd in lauw water geweld worden, maar abrikozen en rozijnen zijn ook voorgeweld te koop. AllerHande 5-2002 25

Allerhande | 2002 | | pagina 25