ntmoetingsplek complete families voor rT De baden zijn een O Wie het badhuis veriaat is vaak van top tot teen gepoetst en gekneed zoek brengen aan een van de vele hammams. Sommige zijn al eeuwen oud en betegeld met de mooiste mozaie- ken en het kostbaarste marmer. In Turkije is het badhuis voor zowel mannen als vrouwen een belangrijke sociale ontmoetingsplaats. Grote badhuizen hebben een geschei- den mannen- en vrouwenafdeling. De kleinere ham mams zijn afwisselend open voor mannen of vrouwen. Na de kleedruimte komt de bezoeker eerst in een kleine koele ruimte en daama in een grote hete ruimte terecht. De temperatuur ligt rond de vijftig graden, maar door de hoge luchtvochtigheid voelt het warmer aan. Langs de zijkanten zijn banken om op te zitten en in het midden staat vaak een tafel met een stenen plaat waar je op kunt liggen voor een massage. De massage vormt een belang- rijk onderdeel van het bezoek. Wie het badhuis veriaat, is vaak van top tot teen gepoetst en gekneed. In de kleedka- mer is na afloop meestal de mogelijkheid om een kopje thee te drinken. Wanneer een Turkse vrouw gaat trou- wen, brengt ze traditioneel een bezoek aan de hammam met vriendinnen en vrouwelijke familieleden. Hongarije Geen land ter wereld heeft zoveel thermale en medicinale baden als Hongarije. Alleen al in Boedapest zijn honderd thermale bronnen. Vanaf's ochtends zes uur is het heel gewoon om Hongaren met een handdoek over straat te zien lopen, op weg naar de thermen. Baden is niet alleen een belangrijk ritueel, maar ook een sociale gebeurtenis. Een plek om vrienden en familie te ontmoeten, om wat te eten, een potje te schaken of je te laten masseren. Som mige baden zijn heel eenvoudig, maar vooral in de hoofd- stad zijn een paar beeldschone Jugendstil-baden. Wie een medische aandoening heeft, kan naar een spe- ciaal medicinaal bad. Er zijn modder- en zwavelbaden en licht radioactieve baden voorbijna elke kwaal. Aan de in- gang staat soms een bordje met daarop de klachten waar het bad een goede remedie tegen is. Het is niet raar om een bad in te duiken dat zowel reuma als onvruchtbaar- heid belooft te verhelpen. Maar de medicinale baden zijn net als de gewone baden vooral een ontmoetingsplek voor hele families. Finland Het woord sauna is Fins. De eerste sauna's waren kuilen in berghellingen, die als onderdak dienden. Warmte kreeg men door stenen op te warmen, en er water overheen te gooien. De stoom zorgde voor zoveel hitte dat kleding kon worden uitgetrokken. In Finland zijn nog enkele van deze 'holsauna's' te vinden. De sauna is nergens zo populair als in Finland: er is een sauna op elke drie inwoners. Veel openbare gelegenheden hebben sauna's en zelfs het parle- mentsgebouw van Helsinki heeft er een. In de vijfde eeuw werden in Finland de eerste houten sau na's gebouwd. Veel oudere Finnen zijn er trots op dat ze in de sauna zijn geboren. Tot halverwege de vorige eeuw baarden veel vrouwen op het platteland hun kinderen in de sauna, omdat het een schone en warme plek was. De sauna dient niet alleen om schoon te worden, maar ook om hart en bloedvaten te stimuleren en om te ont- spannen. Het principe is gebaseerd op de afwisseling tus- sen warm en koud. De temperatuur kan er oplopen tot wel 110 graden Celsius. Door de warmte verwijden de bloedvaten, gaan de porien open en worden afvalstoffen uit het lichaam sneller afgevoerd. Daama volgt het afkoe- len, wat meestal in de buitenlucht plaatsvindt, gevolgd door een duik in ijskoud water. Je bent geen echte Fin als je niet een keer in je leven een gat in het ijs hebt gehakt om daarna de sauna in te dui ken. Bijna alle huizen in Finland hebben tegenwoordig een sauna, vaak naast de badkamer. De sauna is ook heel goed voor je: uit onderzoek blijkt dat saunabezoekers minder last hebben van stress en over een hoge weerstand beschikken. C» 140 AlierHandc 5-2002

Allerhande | 2002 | | pagina 140