I i I i m CBEAUTY Al sinds het ontstaan van de mensheid wordt er water bij gods- dienstige ntUClsn gebruikt. Later ging men ook voor zijn plezier baden en om erschoon van te worden. In West-Europa waren we hier rij kelijk laat mee; terwijl wij ons nog wekelijks schrobden in detobbe, be- stonden in het Oosten al eeuwen de mooiste badhuizen. I I c Japan Toen de Japanners in de 16de en 17de eeuw voor het eerst Europeanen ontmoetten, schrokken ze zich wild. Terwijl Japanners zich dagelijks wasten, stonken de Europeanen een uur in de wind. Hoe rijk Europa toen ook was, van douchen had men er nog nooit gehoord. Nog steeds neemt de badkamer een centrale plaats in een Japans huis in. De furo is een diepe badkuip waar water van zo'n veertig tot vijftig graden in gaat. Vaak wordt het bad afgedekt om het op temperatuur te houden zodat ie- dereen in het gezin het kan gebruiken. Het bad is er vooral voor de ontspanning en niet om schoon te worden. Wie in bad wil, moet zich eerst goed wassen met water en zeep. In Japan is het warme bad al eeuwen een onderdeel van de cultuur. De meeste Japanners gaan elke dag voor of na het eten in bad. Kinderen gaan ook vaak samen met hun ou- ders in de furo. Eigenlijk is een furo te vergelijken met een jacuzzi of bubbelbad, waar je ook met meer mensen tegelijk in kunt zitten. Indonesie Zoals elke toerist die in Frankrijk voor het eerst in een restaurant eet, wel eens het kaasplankje helemaal leeg eet, zo is iedereen die op vakantie is geweest naar Indonesie daar wel eens per ongeluk in bad gaan zitten. Het is geen vreemde vergissing, want de kamar mandi, zoals de badka mer in Indonesie heet, lijkt op onze badkamer. In de ruimte is meestal een toilet aanwezig en in het midden staat een diepe gemetselde bak met water. In de badkamer 'Indonesische stijT staat naast het bad een soort plastic steelpannetje, de gayung. Wie een bad wil nemen, gaat er niet in zitten, maar schept met het plastic bakje water uit de stenen badkuip en gooit dat over zich heen. Bijna overal is het water koud, maar in de grote steden en in de meeste hotels zit er warm water in het bad. Het is een snelle manier van wassen, wat ook wel prettig is in een land dat in de tropen ligt en waar het vooral tussen mei en September behoorlijk heet kan zijn. Reizigers in Indonesie doen dan ook niets liever dan 'even mandien'. Turkije Een hammam is een oosters badhuis, waarvan er de laat- ste jaren ook een aantal in Nederland zijn geopend. Wie ooit de kans krijgt, moet in Turkije zeker een keer een be- In de badkamer 'Indonesische stijl' staat naast het bad een soort plastic steel pannetje, de gayung I 2 AllerHande 5-2002 139

Allerhande | 2002 | | pagina 139