f ■l 'Witte kool stove n met wat k U ITI fTl 6 I Z cl cl (J 6 Slaurier, een druppeltje azijn, echt verrukkelijk! I nspiratie Kleintjes hoor! Anders haalt niemand het dessert.' Het liefst hadden de Kruithofs een paar gastenkamers. En dan een grote tafel waar iedereen aanzit, een vast bedrag betaalt en de chef zijn gang laat gaan. 'Natuurlijk! Lekker koken voor iedereen en dan nog wat nata- felen, kletsen met een glaasje erbij.' Martin Kruithof is een jongen van het Overijsselse platteland. Dat kun je nog horen aan zijn accent. 'Ik kom uit Blanken- ham, hier vlakbij. Overal koei- en en schapen. Het was dus best raar dat ik naar de hotel- school ging, in plaats van te gaan werken op mijn vaders boerderij. Maar ik hield van koken en ik wilde de wereld zien.' En dus werd het Cafe de Paris in Brussel, restaurant Le Grand Vefour in Parijs, en maar liefst negen jaar Im Schiffchen in Diisseldorf, dat de maximale drie Michelin- sterren op zijn naam heeft staan. 'Een betere basis kun je je niet wensen. Daar heb ik ook met de Duitse smaken kennis- gemaakt. Kummel, mieriks- wortei, ik gebruik het regelma- tig, Witte kool stoven met wat kummelzaadjes, laurier, een drupje azijn, dat is verrukkelijk, echt waar I Kun je bij vlees ser- veren, maar net zo goed bij een mooie moot gebakken vis. En mierikswortel gebruik ik graag bij onze gerookte paling, omdat het zo goed de rijke, vette smaak in balans brengt.' Over het meester- werk Op het bord legt Martin Kruithof liefst vrij simpele dingen. 'Hoe meer je erbij doet, hoe sneller het fout gaat.' Bij zijn gerechten laat hij zich inspireren door de omgeving. Snoekbaars en paling, hazen uit het veld, boerenkaas, het is allemaal te vinden in de Wieden, het plassengebied rond Giethoorn. En de seizoenen spelen een grote rol. 'Ja, nu is het weer voorjaar. En dat betekent asperges, lamsvlees, jonge groenten, straks de eerste aardbeien van de koude grond. Ik verheug me er nu al weer op om straks de keuken in te gaan!' Hoe omschrijft Kruithof zelf zijn keuken? De vraag wordt door- gespeeld naar de souschef, Ronald Hendriks. 'Nou, netjes, met tegels en...' 'Nee! Hoe we koken!' roept Kruithof. 'O... nou, klassiek/creatief,' meent de 'sous'. Daar kan de chef mee leven. 'Kijk maar eens naar het recept van de kabeljauw. De saffraan is een beetje Spaans, maar het drupje pernod komt uit de klas- sieke Franse keuken.' Recepten van eerdere meester- werken zijn terug te vinden op www.ah.nl 'Kabeljauw is een ondergewaardeerde vis. Dat komt waar- schijnlijk doordat er vroeger veel van was. Maar echt, het is een topproduct! Sappig, met een lekkere struc- tuur. De saus heeft een lekker 'anijzig' accent door de per nod. Dat verhoogt de smaak, zeg maar. In vissauzen is het heel gebruikelijk om per nod te gebruiken, maar ik voeg het ook wel toe aan andere gerechten. Aan gerechten met linzen zelfs. En dan een lekker stukje fazant erop, mmm!' 90 AllerHande 4-2002

Allerhande | 2002 | | pagina 90