1 m* 1 .1 Mi *iy|I Joost Aerts, middelbaar scholier: 'De vrijheid in de omgang bevalt me, ik heb het gevoel 111!1 -11 mezelfte kun- 1 - lfcsfcw nen zijn' gewoon te zeggen wat-ie vindt.' Netty: 'Zijn we daar dan geluk- kig mee?' Joost: 'Ik wel.' Netty: 'Ik niet. Mensen durven zich af en toe in gezelschap dingen te permitteren die ik niet in mijn hoofd zou halen. Maar ik geloof dat ik nu wel echt als een moeder praat...' Toch plukt ook Netty de vruch- ten van het losser worden van de omgangsvormen: 'Ik ben geen grote eter, en bestel graag twee voorgerechten en geen hoofdgerecht in een restaurant. Dat was vroeger absoluut uit den boze.' En ook in het tutoye- ren signaleert Netty met genoe- gen meer vrijheden: 'Mijn kin- deren zeggen "je" tegen hun oma, dat vindt ze niet erg. Maar ik spreek mijn moeder met "u" aan.' Frank: 'Ik zeg altijd "u" tegen ouderen. Dan hoor je vanzelf wel of je ook "je" mag zeggen.' Joost: 'Zo ben ik ook opgevoed.' En zo blijken omgangsvormen als een soort onzichtbare deken over het sociale verkeer te lig- gen. De een doet het zus, de ander zo, en zolang iedereen elkaar respecteert en de eigen vrijheid met mate hanteert, is er niks aan de hand. Hoewel... een paar kleine ergernissen houd je altijd. Joost: 'Voor- dringen. Van die arrogante mensen die denken dat de wereld om hen draait.' Netty: 'Zoenen! Vreselijk. Mensen die elkaar niet kennen en hoppa, drie keer op de wangen.' Frank: 'Een echte ergernis? Ik kan niks bedenken, zoenen vind ik juist wel grappig.' C' Inez van Eijk: 'Dat laagje beschaving hebben we echt nodig' Meediscussieren over dit onderwerp? Kijk op www.ah.nl Volgens Inez van Eijk, schrijfster van het boek Etiquette, hebben mensen het laagje beschaving dat etiquette heet nodig: 'Anders zouden we elkaar besnuffelen zoals hondjes dat doen.' De schrijfster komt niet uit een milieu waar massa's regeltjes golden, maar is 'gewoon netjes opgevoed'. Ze betrapt de Nederlanders af en toe op opportunistisch gedrag: 'We denken van onszelf dat we recht-door-zee zijn; doe maar gewoon, dan doe je gek genoeg. Etiquette wordt vaak als schijnheilig erva- ren, maar ik merk ook dat mensen de gedragsregels wel hanteren als het toevallig uitkomt. We hebben ook vaak het beeld dat we lekker los met etiquette omgaan, maar binnen de groepen waarin we functioneren hebben we ook weer eigen codes en omgangsvormen.' Gedrag is volgens Inez van Eijk bepalend: met het bestellen van twee voorgerechten in een restaurant is niks mis, maar met het afblaffen van obers wel. Toch kun je regels moeilijk opleggen: 'Neem het mobiel tele- foneren. Als je een beetje beschaafd bent, weetje datje andere mensen niet te veel moet hinderen, want dan beknot je hun vrijheid. Met aparte regeltjes kom je in zo'n situatie niet ver, dat moetje aanvoelen.' AllerHande 4-2002 85

Allerhande | 2002 | | pagina 85