'Je wilt niet weten wat voor VTSUgdcpcinisk uitbreekt als de meesters het hoOgStG Cljfsr geven' 101BSS reis verliezen ze al snel hun aroma. Dat kan anders, besluit Francesco. En hij patenteert drukverpakking, die ervoor zorgt dat de bonen hun smaak en geur lange tijd behouden. In 1936 presenteert hij een andere uitvinding: de 'Illetta'. Het eer- ste koffiezetapparaat dat werkt op basis van hoge druk en geldt als de voorloper van het huidige espressoapparaat. 'Mijn vader is eigenlijk de godfather van espresso,' zegt Ernesto trots, die na de Tweede Wereldoorlog het roer van papa overneemt. 'Ik kon niet anders, het eerste wat ik rook toen ik werd geboren, was koffie. Die geur was alles- bepalend voor de rest van mijn leven.' 'Wat koffie voor mij zo interes- sant maakt, is de complexiteit ervan. Je kunt al snel zo'n 2000 aroma's onderscheiden, en dan heb je nog niet eens een kopje koffie gemaakt. We blijven in ons laboratorium speuren naar de mildste boon, zodat we onze espresso nog beter kunnen maken.' Vreugdepaniek De koffiebonen worden met de hand geplukt. Alleen de aller- beste Arabica mag in jutezakken naar Triest, waar hij gekeurd en gebrand wordt. Dat branden luistert heel nauw. Te licht gebrand geeft een zurig kopje, te donker geeft een bitter bocht. '226,5 Graden Celsius, dat is precies de goede temperatuur,' vertelt hij. 'We maken mengsels van de bonen van verschillende Arabica-soorten. Zes proefper- sonen testen welk het lekkerste smaakt.' Dat doen ze twee keer daags. Naast hen liggen formu- lieren met trefwoorden als zoet, zuur of bitter, bloemen, rubber, gebakken brood en tabak. Uiteindelijk volgt het rapport- cijfer dat loopt van min drie tot plus drie. Ernesto: 'Je wilt niet weten wat voor vreugdepaniek er uitbreekt als de meesters het hoogste cijfer geven.' Vijf miljoen Ernesto Illy merkt het aan de exportcijfers: espresso verovert de wereld. Steeds meer consu- menten blijken al die liters cafe'inerijke filterkoffie zat te zijn. Iedere dag worden er wereldwijd alleen al vijf miljoen kopjes illy verkocht. 'Daarvan is de helft slecht gezet,' bekent hij. Vreselijk natuurlijk. Is die uitge- breide kwaliteitscontrole gro- tendeels voor niks geweest. En niet voor niets heeft de tover- drank een belangrijke formule. Hoe die luidt? Simpel: 30 cc water onder druk van 9 bar 25a 30 seconden door 6,5 gram fijne Arabica-maling laten lo- pen. Te veel of te weinig water te kort of te lang gebruiken, je wilt niet weten wat voor extract je dan krijgt. 'Hetzelfde risico loop je als je niet regelmatig je espressoapparaat onderhoudt, maar dat poetsen en boenen vinden mensen vaak te veel gedoe.' Tja, besluit hij schou- derophalend, dan maar filter koffie blijven drinken thuis. 'Lekkere dingen in het leven komen nu eenmaal niet van- zelf.' AllerHande 4-2002 75

Allerhande | 2002 | | pagina 75