gewogen. 'Alleen dan krijg je 6SpT6SSO die een halfuur in je hoofd blijft rondzingen.' Op de koffie in Italie bij EmGStO Illy. Geroosterde boterhammen, dat ruik je. Plus geuren van chocolade en karamel. 'En bloe- men,' zegt Ernesto Illy, nadat ook hij zijn neus in het tulp- vormige kopje heeft gestoken. 'Goed gezette espresso heeft ook iets bloemigs. Een bouquet dat je verder in onder meer Darjeeling-thee en Chanel No. 5 aantreft.' Lachend: 'Die par- fummakers zijn niet gek. Die weten wat mensen lekker vin- den ruiken.' Dan een kritische blik op het schuimlaagje dat als roodbruin cremedekseltje van drie milli meter alle aroma's vasthoudt. 'Perfetto,' zegt Illy, en hij slaat de vijftig gemalen boontjes in een keer achterover. Want echt waar, voor zo'n rijkelijk gepar- fumeerd volcremig kopje illy zijn in totaal vijftig koffieboon- tjes nodig. Niet zomaar bonen, pas op. Er mogen alleen exem- plaren in die voldoen aan de allerhoogste kwaliteit Arabica- bonen. Deze heilige boontjes groeien 900 tot 2000 meter boven zeeniveau in tropisch gebied. Hoe hoger ze zijn opge- groeid, hoe beter hun smaak en aroma. Arabica heeft ook een neefje: Robusta. Deze is boiler en voor- zien van een onregelmatig ge- groefde naad, en voelt zich meer op zijn gemak op lager gelegen subtropisch terrein. Ook kan die beter tegen hitte en vochtigheid, maar de smaak is beduidend bitterder en zuur- der. Daarbij heeft hij een vrij hoog cafei'negehalte: 2 tot 4 procent. Bij de Arabica-boon is dat 1,1 tot 1,7 procent. Wat dat betreft is een espresso gezonder dan een mok filterkoffie die veelal wordt 'gebrouwen' van Robusta-bonen. Waarom den- ken mensen toch dat espresso meer cafe'ine bevat? 'Omdat zo'n kopje meer smaak en aroma heeft,' zegt Illy. 'Zoveel dat je zintuigen er een verkwik- kende kick van krijgen.' Godfather Triest 1933. Francesco Illy start een handelsbedrijf in koffie, die dagelijks in scheepsruimen vol de Noord-Italiaanse havenstad binnenkomt. Aan de oevers worden de bonen gebrand, ver- pakt en verspreid over de rest van het land. Vanwege hun slechte verpakking tijdens de ►- In ieder kopje gaan VIJ ftlg gemalen boontjes. Stuk voor stuk U itVOGTIg gewikt en AllerHande 4-2002 73

Allerhande | 2002 | | pagina 73