n hotelletje 0111 eitje mespuntie ...Albert Heijntje 82 De kolibri legt de kleinste eieren van alle vogels. Een kolibri-ei weegt een halve gram, het vogeltje zelf slechts twee gram. Z a. o fc 5 0 0 a o 3E 2 5 3 2 5 1 i 2 scheutje vindt zijn herkomst in de woorden schieten en schot, waarbij er sprake is van een snelle, plotselinge be- weging. Vergelijk de eenmalige, snelle schenkbeweging bij een scheutje azijn of wijn. Het woord komt van snuffen (ade- men) en snuffelen (ruiken). In veel recep- ten, vaak in de nog traditionele kookboe- ken, wordt heel precies voorgeschreven hoeveel zout, peper en andere kruiden je dient te gebruiken. Onbegrijpelijk, volgens de Britse tv-kokjamie Oliver. Wie hem aan het werk ziet, weet dat en snufjes helemaal uit zijn. Oliver 'tosses' (gooit) en 'whackes' (smijt) ingredienten naar smaak in de pan. Hoeveelheden zijn volgens hem toch vooral een kwestie van smaak. Waar je nog echt scheutjes en snufjes vindt? In de banketbakkerij, waar koken en bakken nog steeds een precisie- werkje is. Wat te doen met een oude vuurtoren die zijn beste tijd als baken heeft gehad? Ombouwen tot een hotel, dacht men in Harlingen. En zo komt het dat sinds 1998 een van de kleinste hotels van Nederland aan de Willemshaven staat. De vuurtoren biedt ruimte voor welgeteld twee personen. Om helemaal boven, in de enige tweepersoonskamer van de vuurtoren, te overnachten, moet je eerst een 'paar' trappen oplopen. De toren - in de jaren twintig gebouwd - is 25 meter hoog en heeft geen lift. Maar bovenin wacht een beloning: een prachtig uit- zicht over de Waddenzee, de haven en het Friese achterland. De vuurtoren- wachter 'nieuwe stijIbrengt 's ochtends persoonlijk de broodjes naar boven. Wie in de vuurtoren logeert, heeft drie etages tot z'n beschikking: een verdie- ping voor de badkamer, een slaap- en woonetage en bovenin, onder de kope- ren koepel, een omloop rond het lichthuis. Om helemaal in de sfeer van de i haven te komen, kun je via een marifoon meeluisteren met de gesprekken tussen het havenpersoneel en de schip- pers. Meer info: www.vuurtoren- harlingen.nl. In de Johannes Verhulststraat in Amsterdam staat de kleinste Albert Heijn-winkel van Nederland. Met een oppervlakte van 150 m2 een heel stuk kleiner dan de nieuwe Albert Heijn XL in Arnhem (4000 m2).

Allerhande | 2002 | | pagina 65