TIPS reams? Tips en i Mineralen Sportief tuinieren om lichter te eten Sites voor SENIOREN De tuin is de plek waar u deze lente en zomer fit kunt worden. Tuinieren is een stevige vorm van lichaamsbeweging en daardoor een ultieme vetver- brander. In een uurtje harken en spitten verbrand je maar liefst 345 calorieen. Bovendien vermindert het stress en werkt 'met de handen in de aarde wroeten' therapeu- tisch voor de geest. Nu nog de zon! Slaapproblemen? Misschien komt het door de slaapkamer- omgeving. Let erop dat: de omgevingsverlichting niet te fel is. Kies voor wandver- lichting die u kunt richten of dimmen. Kook groenten kort in niet te veel water. De groenten blijven zo beter op smaak en er gaan minder vitamines verloren. Voeg geen boter of vet toe. Door te stomen kunt u vis, vlees en groenten op een caloriearme maniergaar maken en blijft ailes beter op smaak. Ook met de magnetron kunt u snel en lekker koken zon- der extra vet toe te voegen. Laat braadvet of olie goed heet worden, anders neemt het te bakken product erg veel vet op. Cebruik een koekenpan met antiaanbak- laag, dan hebt u minder vet nodig. het niet te warm is. De ideale temperatuur voor de slaap- kamer ligt tussen de 15 en 18 graden. de kamer voldoende gelucht is. In een warme, klamme kamer met weinig zuurstof wordt u gegarandeerd wakker met een 'katergevoel'. i het stil is in de slaapkamer. Isolatie door middel van een zacht tapijt, gordijnen en rol- luiken bant het meeste lawaai uit de kamer. Mineralen en spoorelementen zijn onmisbaar voor het lichaam. Denk maar aan het mineraal calcium dat de bot- ten en tanden sterk houdt www.seniorweb.nl www.homestead.com/sgvo/ www.osteoporosestichting.nl www.rutgers.nl/50+/ Calcium zit onder andere in melkproducten, broccoli, peul- vruchten en noten. Ook spoor elementen zijn - slechts in heel kleine hoeveelheden - in ons lichaam nodig. Zoals ijzer, dat ervoor zorgt dat zuurstof door het bloed getransporteerd wordt. Ijzer zit vooral in vlees, vis, gevo- gelte, bloemkool, tomaten en citrusvruchten. AllerHande 4-2002 127

Allerhande | 2002 | | pagina 127