I >®r .1 J Bij biologisch eten denkje nietzo snel aan kant-en-klare producten uit de vriezer. Toch zijn ze er. Zo liggen er in de schappen van Albert Heijn sinds kort twee soor- ten biologische diepvriespizza's. Ambachtelijk gebakken. Pizza's zijn al zo oud als de weg naar Rome. Zesdui- zend jaar geleden werd in Egypte de voorganger (een plat brood dat in een stenen oven gebakken werd) van de pizza gegeten. Toch duurde het nog tot 1830 voor de eerste echte pizzeria in Napels (Italie) ge- opend werd. Hier werden piz za's, met tomatensaus als basis, in een traditionele steen- oven gebakken. Ook de biologische pizza's wor- den op ambachtelijke wijze bereid. Daarbij is ten minste 95 procent van de ingredienten - inclusief de bloem die gebruikt wordt voor de pizzabodem - op biologisch verantwoorde wijze geproduceerd. Dat wil zeggen dat bij het gehele productiepro- ces rekening is gehouden met het welzijn van mens en dier en het milieu zo min mogelijk wordt belast. Lange traditie Albert Heijn verkoopt twee soorten biologische diepvries- pizza's. De pizza met vier soor ten kaas is belegd met Emmen- thal (Oostenrijk), mozzarella, gorgonzola en grana (alledrie uit Italie). Voor de 'biologische' variant van deze kazen werden nieuwe regels aan tradities toe- gevoegd. Zo worden de koeien, die met hun melk de belangrijk- ste grondstof leveren voor de biologische kaas, gehouden vol- gens de voorgeschreven richtlij- nen voor biologische veeteelt. De koeien eten bijvoorbeeld biologisch voer. Zij krijgen spe- ciale mineralen en plantaardige voeding als granen, zaden, fruit en wortels. De melk die zij pro- duceren krijgt zo een karakte- ristieke geur en smaak, die te proeven is in de kazen. Het goede van groenten De biologische groentepizza is belegd met mozzarella en diver se soorten groenten: tomaat, mozzarella, spinazie, paprika, prei en ma'is. De mozzarella en de groenten worden in diverse landen in Europa geteeld. Zo komen de tomaten en de papri ka's bijvoorbeeld uit Zuid-Italie, de spinazie uit Duitsland en de prei en de ma'is uit Belgie. Het klimaat en de voedingsbodem van de streek geven het product z'n specifieke karakter. Nu is de omgeving waar biologische to maten groeien natuurlijk vaak ook een goede omgeving voor niet-biologische tomaten. Er wordt dan ook nauwlettend op toegezien dat de twee productie- lijnen elkaar niet kruisen. Het predikaat 'biologisch' verdienen de groenten doordat er uitslui- tend natuurlijke producten worden gebruikt voor de be- mesting en als bestrijdingsmid- del. Bijenwas en plantaardige olie kunnen worden gebruikt bij de bestrijding van insecten en schimmels. Ook bij het wassen van de groenten mogen alleen milieuvriendelijke middelen worden gebruikt. Zo kan men garanderen dat de biologische groenten ook echt biologisch zijn. O rnl Meerweten jLiJI over biologische producten bij Albert Heijn? Ga naar i", vriespunt www.ah.nl/biologisch 106 AllerHande 4-2002

Allerhande | 2002 | | pagina 106