'In de zomer ga ik met vrienden een ton netje natuurpaling uit het IJ S S 6 I ITI 66 T roken, puurop gevoel' paling in het IJsselmeer lang- zaam maar zeker af. Pogingen om de vis uit Turkije en Marokko te halen, mislukten. De kweekpaling kwam op. Deze soort bleek zeer bruikbaar om filet van te maken. Uit heel Europa wordt levende paling nu aangeleverd in speciale eigen vrachtwagens met grote waterbassins. Zwemruimte 'Kwaliteit begint bij de kweek- methode,' zegt Foppen jr. 'De dichtheid van de kweekpaling op een kuub water is laag. Dan hebben ze ruimte genoeg om te zwemmen, waardoor ze minder vet worden. Dat principe hou- den we ook aan bij zalm. Rond 1990 besloot Foppen ook klein- schalig zalm te gaan roken. Inmiddels is de zalm de paling voorbijgestreefd. 'We werken vooral met Noorse zalmkwe- kers. De vis wordt grootge- bracht in enorme netten, die worden neergelaten in bassins in de fjorden. In tegenstelling tot de paling krijgen we zalm op ijs binnen - klaar om gerookt te worden.' Jan Foppen praat vol vuur over zijn business. 'Eigenlijk praten mijn vader en ik altijd over de zaak, zelfs als we op zondagmor- gen bij elkaar op de koffie zijn. Mijn vader is nog veel erger dan ik. Sinds kort hebben we een vestiging in Griekenland. Zelfs op zijn vakantie gaat hij daar twee keer per dag heen - de geur van vis kan hij niet missen. Dan komt hij thuis en zegt: "Ik ben weer heerlijk uitgerust".' Foppen senior komt binnen en schuift aan. Wat is de verkla- ring voor zijn bezieling? Hij zucht. 'Och lieve man, wat moet ik daarop antwoorden? Vis moet je voelen. Dat kun je niet leren. Vroeger zag ik de natuurpaling van de slurf van de vrachtwagen zo de water- bakken in glijden. Van een meter of drie, vier kon ik de kwaliteit al beoordelen. "Slechte aal," zei ik dan wel eens. Voor een buitenstaander is dat niet te zien. Bij het roken bleek dat ik gelijk had.' Fi nge rs p i tze ngefii h I Vroeger had je rooktonnen, daarna rookhokken met open vuur, nu staan er computerge- stuurde rookkasten. 'Ik ben blij dat ik het ambacht van het roken nog net heb kunnen leren,' zegt zoon Jan Foppen trots. 'Het is een proces van roken en drogen. In het oude bedrijf gebeurde dat nog echt met fingerspitzengefiihl: deur los, deur dicht, vuur hoog, vuur laag. Thuis heb ik nog een oude rookton. In de zomer ga ik met vrienden een tonnetje natuur paling uit het IJsselmeer roken, puur op gevoel. Heel gezellig.' De rookton is vervangen door een supermoderne installatie met kleppen die worden aange- stuurd door een computerpro- gramma. 'Ik heb daar niks op tegen,' zegt Foppen senior. 'Ik wil met mijn tijd mee.' Maar na enig aandringen blijkt de nostalgie het toch even te win- nen van de efficientie. 'Het ambacht van het palingroken gaat een beetje verloren. Dat doet wel eens pijn. Maar paling, zalm - ik blijf ervan genieten. Mijn vrouw bakt of braadt wel eens een stukje vlees. Ik heb liever vis. Zalm. Gestoofd. Lekker, man.' 'Laatst aten we in een Chinees restaurant,' zegt junior. 'Be- stelde hij nog vis - tong!' Senior grijnst. Ja. Maar hij ook, hoor.' It ^yj|.

Allerhande | 2002 | | pagina 95