Le Sandw^i^ Wim Onze T61S door culinair Frankrijk begint in de hoofdstad. Parijs is prachtig en Parijs is enorm. Wie zijn W6g wil zoeken in deze overweldigende stad heeft in elk geval twee dingen nodig: een Cam6t dc d IX voor de metro en een goede gids Een tocht langs bijzondere adresjes, met rcccptcn voor de lekkerste Franse broodjes. In het vroege voorjaar kan het nog best fris zijn in Parijs. De ijlblauwe lucht lijkt het rumoer te bena- drukken dat opstijgt uit de brede straten met statige appartementen en ontluikende platanen. Wanneer de taxi zich een weg baant van het Gare du Nord naar het hotelletje vlakbij Place Pigalle, is de opwin- ding van de lente bijna tastbaar door de kier in het raam, opengedraaid vanwege de sigarettenrook van de chauffeur. Het is tegen vijven, de meeste Parijzenaren zijn nog aan het werk, maar toch is het druk op straat. Een gigantische vrachtwagen blok- keert de doorgang, terwijl hij centimeter voor centi meter achterwaarts een haakse bocht neemt. Het ziet eruit als een onmogelijke manoeuvre, maar na tien minuten kan de rij wachtende en claxonneren- de auto's verder rijden. De meter van de taxi tikte in de tussentijd gestaag door. Niet aan denken, Nederlanders, we zijn nu in Parijs. Ons hotel is vanaf de straat gezien net zo charmant als op de websitefoto. Van binnen wat minder. De muren zijn bekleed met een dikke bruine bekleding die je neusvleugels acuut doen trillen van het stof. De badkamer is oranje- met-zwart betegeld en de PARISIEN veren in het matras imi- teren een carillon zodra je erop gaat zitten. Eens in de drie, vier minuten rinkelen de ramen en dreunen de muren: de metro is vlakbij. Dat laat- ste komt prima uit, want de metro is in Parijs een onmisbaar verlengstuk van de eigen fysieke mogelijkheden. Lopend naar de halte zien we een opmerkelijke mengeling van kleine theatertjes waar ouders met kinderen een vro- lijke voorstelling gaan bezoeken en louche barretjes met schaars geklede dames en de wervende tekst 'live show' op de verduisterde ramen. Moulin Rouge Vanaf Place Pigalle is de Boulevard de Clichy te zien, met in de verte de nog altijd draaiende wieken van de Moulin Rouge. Wij hebben andere plannen en lopen de trap af, onder de fraaie art-deco-boog door die de ingang van de metrohalte markeert. De Parijse ondergrondse kent diverse lagen, net als in Londen. Wanneer je de steile trappen afdaalt naar het binnenste der aarde, waait je een warme, y Boven aan de trappen van de metrohalte wacht ons elke keer weer een andere atmosfeer PARIS AllerHande 3-2002 43

Allerhande | 2002 | | pagina 43