Zoek de verschillen! OBEAUTY Transpiratie is nodig om de temperatuur in het lichaam op peil te houden. Als de lichaamstemperatuur stijgt, worden zweetdruppeltjes naar de oppervlakte van de huid gebracht. Daar verdampen ze, waardoor de temperatuur weer daalt. Een slim systeem, maar de geur die daarbij vrijkomt, is niet altijd even aangenaam. De geur ontstaat als transpiratie- vocht in aanraking komt met de bacterien die van nature op de huid leven. Regelmatig de oksels wassen zorgt ervoor dat bacterien min der kans krijgen. Ook het dra- gen van kleding van natuurlijke materialen kan helpen. Deze materialen ademen beter, zodat het vocht kan verdampen voor- dat het gaat ruiken. Daamaast is een goede deodorant of anti- transparant natuurlijk onmis- baar. Deodorants kunnen gebruik- maken van drie verschillende methodes om transpiratiegeur tegen te gaan. Op de verpakking staat meestal welke methode er is gebruikt. Allereerst zijn er deodorants die onaangename geuren verhullen met behulp van een parfum. Parfumdeo's of bodysprays kunnen behalve onder de oksels ook op de rest van het lichaam worden gebruikt. De tweede manier waarop een deodorant kan werken is door de bacterien op de huid uit te schakelen of in hun groei te remmen. Want hoe minder transpiratievocht er ontbonden wordt, hoe minder geur er vrij komt. Ten slotte kan de derde variant, de antitranspirant, de hoeveel- heid transpiratievocht terug- dringen. Daarbij vernauwen aluminiumzouten tijdelijk de uitgangen van de zweetkliertjes, waardoor de oksels droger blij- ven. Kiezen Er zijn dus verschillende manie- ren om transpiratiegeur te bestrijden. Maar wanneer TIPS DORANTS 1 Laat een deodorant altijd goed drogen voor het aankleden. Zo voorkom je vlekken in kleding. 2 Zorg ervoor dat oksels zijn onthaard. Okselhaar is een favoriete broedplaats van bacterien. 3 Bij een gevoelige huid is het raadzaam een alcohol- vrije deodorant te gebruiken. In feite is er geen verschil: mannen £n vrouwen gaan transpireren als ze het warm hebben of als ze een flinke inspanning leveren. Mannen transpireren wel wat meer dan vrouwen. Deels omdat hun lichaamstemperatuur - doordat ze minder onderhuids vet hebben - variabeler is, deels omdat ze grotere zweetklieren hebben. Deo's voor mannen hebben vaak een sterke antibacteriele werking, ook omdat de meeste mannen hun oksels niet ontharen. Ook de geur is aangepast: pittiger en frisser. AllerHande 3-2002 149

Allerhande | 2002 | | pagina 149