'Broodtrommeltjes kennen de Fransen niet. Ook als je we i nig tijd hebt, koopje een V0TS0 t)cl^U0tt0 W- f- <Op de School pei^oneel, Reinild van der Vecht (19), studente geschiedems 'Na zo'rjJflUT krijg je echt een bain.d met het land' tijd hebt, koop je toch op zijn minst een verse sandwich of baguette om even in het park op te eten.' Op scholen, ja zelfs op creches, is doorgaans een forse keukenbrigade actief. Mede daardoor gaan Franse kinderen anders met eten om. Stefanie: 'Ik vind dat ze goede manieren hebben. Ze eten wat de pot schaft, zitten netjes aan tafel, gebruiken hun servet. Je ziet zelden kinderen door een restaurant rennen.' Geeke: 'Eten is ook echt een sociale aangelegenheid. Het duurt lang en is gezellig, iedereen neemt er de tijd voor. Dat zit er bij kinde ren al vroeg ingebakken.' Stefanie: 'Het kwam geregeld voor dat ik om elf uur 's avonds met vrienden aan tafel ging en dat we voor drie uur 's nachts niet waren uitgepraat.' Reinild heeft een vergelijkbare erva- ring, maar relativeert al te veel bewondering voor de Franse eetcultuur: 'Toch aten wij ook wel pizza's of even snel een diepvriesmaaltijd.' Soms twee keer per dag warm eten, overal brood bij, uitge- breide maaltijden... Je zou den- ken dat Franse kinderen (en au pairs) de neiging hebben om dicht te groeien. Maar nee hoor. Reinild: 'De Fransen gebruiken bijna geen jus, wei- nig sauzen, veel verse groenten, en sowieso minder vet. Ik heb een keer Hollandse pannenkoe- ken gemaakt voor het hele gezin. Vonden ze veel te vet. Alleen de kinderen vonden ze wel lekker.' Toch verbaast Geeke zich erover dat er in Parijs zo weinig dikkerds rond- lopen: 'Ze eten ook nog eens overal brood bij, dat zet toch aan, zou je denken. Overigens eten ze dat brood altijd erbij. Kaas of vleeswaren 6p brood, dat vinden ze echt belachelijk.' Stefanie: 'O ja, en probeer nooit in een restaurant koffie bij de taart te bestellen. Je krijgt eerst de taart, en als die op is pas de koffie.' Culinaire ontdekkingen Een leerzame ervaring, zo'n jaartje Frankrijk. Stefanie ver- rijkte haar culinaire kennis fors: 'Ik mocht af en toe voor de ouders en hun gasten koken. Dat was wel bijzonder. Ik heb daardoor veel nieuwe dingen leren koken. En lekkere taarten leren maken.' Geeke: 'Als ik per se wilde mocht ik wel de keu- ken in, maar ik ben niet zo'n koker. Ook niet geworden. Ik heb wel veel dingen leren eten waarvan ik dacht dat ik ze niet lustte.' Er zijn ook mooie herinnerin- gen. Stefanie: 'Ik was net drie weken in La Clusaz toen het kerst was. De fruits de mer die ik toen te eten kreeg, fant- astisch. En met oud en nieuw niet toasten met champagne, maar... aan tafel! Foie gras eten.' Reinild: 'Ik vond de cre pes een ontdekking. Geen zoe- tigheid erop, maar mozzarella, kaas, tonijn. Heerlijk.' De slot- vraag naar het favoriete Franse gerecht van de dames moet dus wel een stortvloed aan culinaire wondertjes ter tafel brengen. Geeke: 'Kaasfondue.' Reinild: 'Raclette.' Stefanie: 'Franse kaas.' Daar ga je dan een jaar voor naar Frankrijk... C» Geeke Hengst (20), studente Frans van de kinderen werkten kotppU^ulp- W iwks, k|^en- noem maar op' Meediscussieren over dit onderwerp? Kijk op www.ah.nl 4 AllerHande 3-2002 121

Allerhande | 2002 | | pagina 121