Mijn buitenlandse gasten weten soms niet wat ze proeven. Volgens hen kent onze keukentalvan SChcLttCD fcJ I nspiratie saus proef je de ziel van een gerecht, ligt het hart van de kok.' Lokale keuken Rive haalt veel groenten uit zijn directe omgeving. Vlakbij zit een boertje dat als enige nog Bloemendaalse kool teelt. Een heel oud ras is dat. Twee keer zo groot als spitskool met dezelfde loszittende groengele bladeren. De smaak is milder dan die van groene kool. We gebruiken meer producten uit de buurt. Morieljes (pad- destoeltjes), bramen, rozen- bottels en eekhoorntjesbrood uit de duinen. In het wildsei- zoen kun je reeen, fazanten en duinkonijnen uit het omringende waterleidingsge- bied op je bord aantreffen. Op de kaart heb ik steeds vaker eigen interpretaties van typisch Nederlandse gerech- ten. Balkenbrij, hutspot, en een salade van makreel, aardappels en lauwwarme oesters. Mijn buitenlandse gasten weten soms niet wat ze proeven. Volgens hen kent onze keuken tal van schat- ten.' Favoriete restaurant Waar de chef zelf graag eet? 'Bij Ron Blauw in Ouderkerk aan de Amstel. En in Oud Sluis te Sluis. De beleving is goed daar. Dat proef je in de gerechten. Ik prefereer Italiaanse, Spaanse of Franse restaurants. De oosterse keu ken past minder in mijn straat- je. Ligt letterlijk te ver van huis. Het is een heel andere kookstijl met andere technieken. De werking van die typisch ooster se kruiden, in combinatie met die speciale groenten, daar moet je vertrouwd mee raken. Terwijl er in Europa nog zoveel te ontdekken is.' Over het gerecht 'Ik sta nu zo'n tweeentwintig jaar in de keuken. Alles wat ik heb geleerd zit in mijn hoofd. Eigenlijk ben ik continu met nieuwe smaak- combinaties bezig. Zo ben ik nu met pastina- ken aan het experimenteren. Op commando iets verzinnen werkt niet. Ik kan opeens een idee krijgen als ik voor het stoplicht sta. En je moet eerlijk zijn. Alles is al een keer gemaakt. Het gaat om de details. Andere kruiden, ande- re kooktechniek. Een uitzondering: El Bulli bij Barcelona, ledereen in de culinaire wereld heeft het over dat restaurant. Zo'n veertig koks werken daar voor zestig gasten. Het heeft drie sterren en is slechts een paar maanden per jaar open. De overige tijd verzinnen ze gerech- ten. Wilde dingen, heel innovatief. Ik ben niet zo extreem. Bij mij zit het explosieve meer in het fijne.' Recepten van eer- dere meesterwerken zijn terug te vinden op www.ah.nl. Een saus vormde de aanleiding voor het gerecht dat hij uit- koos voor AllerHande. De bron ervan ligt bij zijn moeder. 'Zij kon vroeger fantastisch witlof met ham en kaas maken. Vooral dat kookvocht onderin, ik was er gek op. Kon ik dat niet op een andere manier maken, vroeg ik me af. Na veel gestoei lukte het. Als ik die saus proef, is het net alsof ik weer met mijn vijf broers en zusjes in de keuken van mijn ouders zit.' 108 AllerHande 3-2002

Allerhande | 2002 | | pagina 108