Willem Kuipers (42) 'Ik snap niet dat je het niet storend vindt d iedereen hoort waar je het over hebt at de mobiele telefoon. Het onge- vraagd mee moeten luisteren met andermans gesprekken bevalt slecht. Linda begint voorzichtig: 'Ik snap niet dat je het niet storend vindt dat iedereen om je heen hoort waar je het over hebt.' Rutger: 'Dat stoort me absoluut niet.' Linda (geprikkeld): 'Maar mij well A1 dat nietszeggende geleuter.' Bart valt Linda bij: 'In de trein hoor je vaak tele- foons afgaan. Dan denk ik: Kan dat nou niet even wach- ten?' Linda: 'En het gaat ner- gens over. Ik zie ook wel eens van die mensen bij Albert Heijn met een telefoon. Ongelooflijk.' Willem: 'Dat doe ik heel vaak. Kunnen we even overleggen over de bood- schappen. Maar ik ben met je eens, er zijn grenzen. In een restaurant moet je de telefoon uitzetten.' Linda: 'Zeker als je bedenkt dat mensen ook altijd harder gaan praten door een mobiele telefoon.' Rutger kent weinig ergernissen: 'Ik vind het alleen irritant als in de bioscoop een telefoon afgaat, verder stoor ik me er zelden aan.' Willem: 'Het is een auto- matische handeling. Als ik een bioscoop inga of een ►- 'Je bepaalt zelf de grenzen van je bereikbaarheid' verkoopt it-oplossingen Valerie Frissen is bij TNO verantwoordelijk voor onderzoek op het gebied van de informa- tie- en communicatietechnologie en de sociale verandering die daarmee gepaard gaat. Het succes van de 06 is goed verklaarbaar: 'De mobiele telefoon verschaft je vrijheid, biedt je de mogelijkheid om de beperkingen van tijd en ruimte te bedwingen. Dat vinden mensen belangrijk. De mobiel kun je uitzetten, je hebt controle over je eigen bereikbaarheid, want jij bepaalt wanneer en waar je voor wie bereik- baar bent. Kanttekening: er ontstaat wel een zekere dwang om uiteindelijk bereikbaar te zijn. Je kunt niet meer zeggen dat je een tele- foontje niet hebt gehad, want mensen spreken drie keer je voicemail in of sturen een sms'je. Een ander punt is dat de aanwezigheid van de gsm erg dominant is. Je belt niet meer tussen vier muren, maar kunt dat doen vanaf elke wil- lekeurige plek. Dat leidt wel eens tot ergernis. Daarom zie je nieuwe gedragsregels ontstaan: in bijvoorbeeld een concertzaal je mobiel aan laten, dat is absoluut not done. De idioot die dat nog doet, wordt sociaal direct geisoleerd. En ook in het openbaar vervoer ontstaat een zekere etiquette: korte gesprekken, zacht pra ten, geen irritante riedeltjes. Zo vindt ook de mobiele telefoon zijn plek in de samenleving.'

Allerhande | 2002 | | pagina 89