bouwsteen C BIO-LOGICA Tofu - de witte 'sojakaas' - is rijk aan eiwitten, vetarm en licht verteerbaar. Een goede vleesvervanger dus, die ook biologisch verkrijgbaar is. Terwijl tofu - ook wel tahoe genoemd - in Nederland pas een jaar of vijftien op grote schaal verkrijgbaar is, wordt het in Azie al sinds ver voor onze jaar- telling gebruikt als eiwit- bron in plaats van vlees. Tofu is daar vooral zo populair omdat het goed- koper is dan vlees, maar ook omdat veel Aziaten vanwege hun geloof (Boeddhisme) geen vlees eten. Sojabonen De sojaboon, het be- langrijkste ingredient van tofu, deed pas in de zeventiende eeuw zijn intrede in Europa. Ook in Amerika werd er lange tijd nauwelijks aandacht aan besteed. Dat veranderde toen men ontdekte dat soja bonen maar liefst 40% eiwit bevatten, waardoor ze heel geschikt waren voor verwerking in dier- voeding. Nog steeds wordt het grootste deel van de wereldproductie daarvoor gebruikt. Maar nu steeds meer mensen sojaproducten ontdek- ken als basis voor een verantwoorde voeding, gaat dat misschien wel veranderen. De productie van tofu veel weg heeft van de productie van kaas. Daarom wordt tofu ook wel 'sojakaas' genoemd. De basis van tofu is sojamelk. Eerst worden de sojabonen gewassen, geweekt en gekookt. Het mengsel dat zo ont- staat wordt vermalen en gezeefd. Vervolgens wordt er stremsel toege- voegd. Dit is geen dier- lijk stremsel, maar bestaat uit een van nature voorkomend mi- neraal (calciumsulfaat, calciumchloride). Biologische tofu wordt gemaakt van volledig biologisch geteelde soja bonen. Dat wil zeggen dat ze geteeld zijn zon- der gebruik van chemi- sche bestrijdingsmidde- len of kunstmest, en ook zonder toepassing van genetische manipu late. Het EKO-keur- merk op de verpakking van tofu van AH Biologisch is een garan- tie voor de biologische kwaliteit. Basis Tofu heeft van zichzelf niet zo'n uitgesproken smaak. U kunt het op smaak brengen met zout, kruiden, specerij- en, sambal, ketjap of tomatenpuree. Ook Japanse sojasauzen zijn prima smaakmakers ■■v Knapperige koriander-tofu voor tofu. Wanneer u de tofu een paar uur wegzet in een marinade, kunnen de verschillende aroma's er helemaal intrekken. Tofu is te gebruiken in soepen, stoofschotels, roerbakgerechten, salades, dressings en desserts. Behalve als vleesvervan ger in vegetarische recepten, doet tofu het ook uitstekend in com- binatie met vlees. Eenmaal uit de verpak king, is tofu het beste te bewaren in een laagje water in een afgesloten bakje in de koelkast. Het is dan nog 2-3 dagen houdbaar. Alle tofupro- ducten zijn bij Albert Heijn in het koelvak te vinden. £i Tofu van AH Biologisch is verkrijgbaar in de volgende variaties: nature! roerbak fijn gekruid roerbak pittig gekruid fijngehakt Lekker tussendoortje voor vier personen: snijd 1 blok tofu (375 g, AH Biologisch) in ca. 8 plak- ken van 1 cm dik en dep ze goed droog. Klop in een diep bord 2 biologische eieren los met 2 uit- geperste tenen biologische knoflook, 1 zakje heel fijngehakte koriander (15 g) en royaal zout en peper naar smaak. Verkruimel boven een ander bord 4 biologische beschuiten. Wentel de plak- ken tofu door het eimengsel, laat ze er ca. 5 minuten in liggen (regelmatig omwentelen) en haal ze door het beschuitkruim. Bak de gepaneer- de plakken tofu in een koekenpan in een ruime laag biologische olijfolie knapperig bruin. Serveer op een bedje van biologische jonge bladsla. Z a S K Al erHande 2-2002 47

Allerhande | 2002 | | pagina 47