JOKE DE KRUIF 36, zangeres vegetarisch sinds 1991 Vegetariers in soorten en maten C IV A ijn collega en vriendin I Pia Douwes heeft mij eigenlijk over de streep getrok- ken. We hebben elkaar ont- moet tijdens ons werk voor Les Miserables. Zij is altijd vegeta risch geweest. Ik ben het pas sinds een jaar of tien, sinds ik haar ken dus. Ik ben niet heel erg streng in de leer. Ik geloof niet in extremisme, op geen enkel vlak. Ik vind alleen maar dat je altijd moet proberen zo bewust mogelijk met dingen om te gaan. Pia is wat principi- eler dan ik. Zij eet wel vis, maar geen vlees. Een doodenkele keer eet ik ook vlees.' Zendingsdrang 'Ik speel veel musicals, op dit moment Grace the Musical. Ik merk in mijn eigen kringetje dat er voor vegetarisme steeds meer begrip is. Onze cast telt vijf vegetariers; dat is tien pro- cent. Daardoor hebben we onderling vaak gesprekken over het eten van vlees. Ook als je geen zendingsdrang hebt, maak je mensen bewust. Domweg door je eigen eetgedrag. Door de week neemt iedereen een eigen maaltijd mee, die je even- tueel kunt op- warmen in de magnetron. In de weekenden, als we dubbele voorstellingen heb ben, wordt er voor ons gekookt. Heel lekker en gevarieerd. Laatst kregen we pasta met allemaal ver- schillende groenten. Thuis halen mijn vriend en ik stee- vast quorn-dingen in huis. Mijn vriend is geen vegetarier, maar wel sporter en hij heeft die eiwitten nodig. Ik vind dat er in tien jaar veel is veranderd. Vooral in restau rants kun je tegenwoordig uit- stekend terecht. Eigenlijk ga ik nooit naar een echt vegetarisch restaurant. Daar hangt voor mijn gevoel toch nog een bepaald sfeertje. Als ik Mexicaans wil eten zonder vlees, of Japans zonder vis, ga ik gewoon naar de Mexicaan of de Japanner.' £i Vegetarisch op het net Vegetarier Eet geen vlees, vis ofgevo- gelte of voedingsmiddelen waarin dit is verwerkt. Een 'echte' vegetarier eet ook geen gewone kaas, omdat daarvoor dierlijk stremsel is gebruikt, en ook geen producten waarin gelatine (afkomstig uit beenderen) is verwerkt (zoals drop en pudding). Lacto-ovo vegetarier Eet geen vlees, maar wel zuivel en eieren. Piscovegetarier Eet geen vlees maar wel vis, schaal- en schelpdieren. Lactovegetarier Eet geen vlees, vis, kip, eie ren of voedingsmiddelen waarin deze producten zijn verwerkt, maar wel zuivel. Vegan ist Eet absoluut geen dierlijke producten, dus ook geen melk, kaas en eieren en gebruikt zelfs geen honing, zijde en leer. Fruitarier Eet alleen fruit en noten. Fruitisme is de meest extreme vorm van vegeta- risme. Er zijn op internee tal van websites met vegetarische recepten te vinden. Een goede start met zoeken is een bezoek aan de site 'Het vegetarisch plekje' (www.vegplek.net). Op 'Vegatopia' (www.vegato- pia.com) vindt u adressen van vegetarische restau rants. Wilt u eerst meerweten over vegetarisme? Bezoek dan eens de site van de Nederlandse Vegetariersbond (www.vegetariers.nl).

Allerhande | 2002 | | pagina 31