t: MIDAS DEKKERS 55, schrijver en bioloog vegetarisch in 1976 en 1977 ee hele jaren ben ik vegetarier geweest. Het was de donkerste periode van mijn leven. Ik had het boek van Peter Singer gelezen: Animal Liberation. Daarin wordt haarfijn uitgelegd waar- om iemand die geen vrouwen en geen negers eet, ook geen dieren zou moeten eten. Toen ben ik tegen heug en meug aan het vegetans- me begonnen. Ik ben ook nog even getrouwd geweest met een vegetarier. Natuurlijk hebben principiele vegeta riers het grootste gelijk van de wereld. Maar gelijk kun je niet eten.' Hobby 'De meeste vegetariers kunnen niet koken, is mijn ervaring. Daarom waren die twee jaar zo erg. Nu moet ik eerlijk zeggen dat het zich lang geleden afspeelde, toen vegetarisme nog een sektarische hobby was. Alternatieve producten waren er nauwelijks te krijgen en restau rants hadden geen ander antwoord dan "we maken voor meneer wel een ome- letje." Het is een wonder dat ik het nog zo lang heb volgehou- den. Elke dag als ik van het sta tion kwam, liep ik langs de Hema. Daar kwam de heerlijke lucht van die worsten uit. Alleen: ik hing in Haarlem de vegetarier uit, dus niemand mocht mij met zo'n worst betrappen. Wat ik dus deed, was een worst kopen en die heel snel opeten. Maar Hema- worsten moet je niet heel snel opeten, dat voelt niet goed. Het enige wat erop zat was dat ik zou stoppen vegetarier te zijn. Inmiddels zijn er alternatieven, maar die spreken mij niet aan. Ze hebben altijd de vorm van iets vleesachtigs, maar ze halen het er niet bij. En ik geloof niet in de strategie van vegetariers. Het heeft geen zin een voor- beeld te willen stellen. A1 dui- zenden jaren stellen vegetariers een voorbeeld en het heeft nog nooit geholpen. Het enige wat ze ermee hebben bereikt, is dat ze tot hun dood vies hebben gegeten. Er is maar een oprecht antwoord op de ellende van de bio-industrie: dat de voedings- industrie zich gaat toeleggen op het maken van zulk goed fabriekseten dat niemand meer taalt naar vlees. Fabriekseten is niet per definitie vies: bier komt ook uit de fabriek. En de overheid moet dat regelen. Noem mij een partij die echt voor het dier op komt en ik stem erop. Tot het zover is, eet ik vlees. Met smaak en schuld- gevoel.' C» Keurmerken Hec incernationale V- keurmerk garandeert dat een product vegetarisch is en geen dierlijke ingre- dienten bevat. In £en oogopslag is duide- lijk dat het product past in een vegetari- sche voeding. Producten met het V-keurmerk zijn met zekerheid bereid zon- der dierlijke bouillon of gelatine en ook de hulpstoffen (E-num- mers) zijn niet afkomstig van dieren of slachtafval. Het keurmerk wordt uit- gegeven en gecontro- leerd door de Nederlandse Vegetariersbond. "Gastvrij voor Vegetariers" is het van het V-keurmerk afgeleide beeldmerk voor de horeca. Bij een restaurant die dit symbool gebruikt hebt u de zekerheid dat de menukaart ook culinaire moge- lijkheden biedt voor de vegetarische gast. 28 AllerHandc 2-2002

Allerhande | 2002 | | pagina 28