T FEMMIE DE CROOT 69, voormalig directiesecretaresse HANS BOSCH C k heb kanker gehad en mij I werd aangeraden geen vlees meer te eten. Dat vond ik niet moeilijk, ik hield al nooit veel van vlees. Maar ik at het wel - in mijn jeugd en de naoorlogse jaren was je blij dat je te eten had. Voor mijn man en mijn dochter bleef ik gewoon vlees klaarma- ken; zelf nam ik een plak kaas of een ei. Mijn dochter is later ook vegetarier geworden, mijn man wees het-vegetarisme altijd af. Mijn huidige partner daarente- gen heeft vegetarische ouders gehad en is er dus echt mee opgegroeid. Ik moet zeggen dat ik dat wel heel prettig vind. Ik woon in een bungalow op het terrein van Felixoord, een vege tarisch verzorgingshuis waar niemand van de bewoners vlees eet, en het is fijn in een omge- ving te verkeren waar iedereen je eetgedrag accepteert. Je hoeft nergens op te letten.' 'Als ik gasten krijg zie ik het echt als een uitdaging om zo leuk en smakelijk mogelijk voor ze te koken. Die verbazing: kun je zonder vlees dan ook lekker eten? Leuk vind ik dat. In mijn kelderkast staan wel acht ver- schillende soorten pasta's. Pasta is echt heel geschikt voor vegeta- riers. Je kunt het combineren met pesto, met groenten, met kaas. Maar ik gebruik ook wel quom en tofu. Ik vind vooral de kant-en-klare dingen die je nu hebt, erg gemakkelijk, zoals een schnitzel of een hamburger. En als ik geen zin heb om te koken, haal ik een maaltijd bij het ver zorgingshuis - er wordt heel goed gekookt in Felixoord. Wat me vaak opvalt is dat mensen denken dat het een opgave is om vegetarisch te eten. Maar voor mij is het juist andersom. Alleen uit eten gaan is niet altijd gemakkelijk. Gelukkig houden mijn partner en ik ook allebei van een lekkere pannenkoek.' C> levensjaar komt dat nogal eens voor. Ouders kunnen nu heel gemakkelijk voor dat kind een vegetarisch burgertje meene- men. De betere restaurants waren altijd al wel bereid een vegeta risch menu klaar te maken, bij de goedkopere adressen kreeg je steevast een omelet met cham pignons. Nu zie je dat een groeiend aantal restaurants standaard wel minimaal edn vegetarisch gerecht op de kaart heeft. Waar we als bond hard aan werken, is de brede invoe- ring van het vegetarisch keur- merk op producten. Zodat je altijd in een oogopslag kunt zien of een product dierlijke ingredienten bevat.' C" 41, directeur van de Nederlandse Vegetariersbond ijdens mijn studie dierge- werd ik heel direct geconfron- teerd met de manier waarop vee in de intensieve veehouderij gehouden wordt. Ik ben eerst gaan minderen en vervolgens gestopt. Het was in die eerste periode, begin jaren tachtig, behoorlijk lastig om aan vleesvervan- gers te ko- men. Nu is het mak- kelijker gewor den. Er is een uitgebreid alter- natief aanbod, van cordon bleu en burgers tot bitterballen en kroketten. De vegetariersbond is blij met die producten, vooral omdat het door dergelijke vleesvervangers steeds eenvou- diger wordt om bij mensen te gaan eten. Ideaal in situaties waarbij je als vegetarier met niet-vegetariers eet.' 'Dat geldt ook voor gezinnen waarbij een van de kinderen opeens besluit geen vlees meer te eten - zo rond het tiende vegetarisch sinds 1970 Verbazing AllerHande 2-2002 25 vegetarisch sinds 1970 Kinderen

Allerhande | 2002 | | pagina 25