JORT KELDER 34, hoofdredacteur Quote C I ien jaar geleden I ben ik min of meer vegetarier geworden door Ruim vijf procent ergens vermoed ik dat een gar- naal iets minder besef heeft dan een paard van wat er te gebeuren staat. Maar op ter- mijn wil ik toch ook stoppen met vis. Soms haal ik wat quom of een andere vleesvervanger. Ik koop het vooral om de boel op te vul- len: er moet wel wat in natuur- lijk. Die markt kan nog wel wat groeien. Er is absoluut behoefte aan meer vegetarische alterna- tieven, daar moet de voedings- industrie maar eens in investe- ren. Nederland loopt wat vegetarisme betreft wel voorop. In Spanje woont volgens mij niet een vegetarier. Hier is het redelijk geaccepteerd. Alleen in Brabant word je nog met totale verbijstering aangekeken als je zegt dat je geen vlees eet; alsof je niet normaal bent. Tien jaar geleden werd je als vegetarier sowieso voor geitenwollensok uitgemaakt. Nog steeds slaat hier en daar de totale ontredde- ring toe als mensen horen dat ik vegetarier ben. Je ziet men- sen denken: Jort Kelder, dat is een rechts balletje met bretels, eet die geen vlees?' C» verband tussen intelli gence en het eten van vlees. Als we allemaal een beet- je minder vlees zouden eten, tachtig procent of zo, zou het ook al een hoop ellende schelen. Over een of twee generaties ziet ons voedsel- gebruik er drastisch an- ders uit, daar ben ik van overtuigd.' mijn ex-vriendin. Zij is er echt mee opgegroeid. Een bezoek aan een varkens- slachterij in Boxtel, voor Quote gaf de doorslag. Het smaakte me niet meer, ik ben meteen gestopt met vlees eten en ik hoop dat er nog veel meer mensen stoppen. Het eten van vlees is volledig onnodig. Volgens mij is er een lineair 'Het leven van een vegetarier is abso luut ingewikkelder dan het leven van een niet-vegetarier. Ik kook zelf weinig en buiten de deur eten is over het algemeen toch een drama. Er zijn maar weinig koks die het begrijpen, al is er een groeiend begrip voor lich- ter eten in het algemeen. Ik neem eigenlijk altijd een Italiaanse pasta. Of vis, want dat eet ik nog wel. Voor mij ligt er een grens tussen intelligente zoogdieren en andere wezens; Vlees- vervangers vegetarisch sinds 1991 Wat is de overeenkomst tussen Leo Tolstoj, Richard Gere, Albert Einstein en Madonna? Ze eten geen vlees. En zij zijn niet de enigen. Beroemd of niet, steeds meer mensen besluiten het vlees geheel achterwege te laten. Volgens de Nederlandse Vegetariersbond zijn er in Nederland 700.000 mensen die geheel vegeta risch eten. Dat is dus meer dan 5% van de gehele bevolking. Volgens een onderzoek uit 1999 van de Katholieke Universiteit Brabant eet maar liefst 23% van de Nederlandse bevol king drie of meer dagen per week geen vlees. De grens Geen vlees? Dan kunt u natuurlijk aan de slag met eieren, kaas of noten. En niet te vergeten tofu en temp£. Tofu is een verse kaas bereid uit sojamelk met een neutrale smaak. Tempe is een koek gemaakt van geweekte sojabonen, waarin de sojabonen nog zichtbaar zijn. Maar ook de vleesvervangers van Quorn en AH Tivall zijn uitste- kende, verant- woorde alternatie- ven. Quorn is gemaakt van een paddestoelachtig plantje. AH Tivall- producten worden gemaakt door sojameel, tarwe- gluten en zonne- bloemolie met diverse smaakma- kers te mengen tot een product dat erg op vlees lijkt. 1 24 AllerHande 2-2002

Allerhande | 2002 | | pagina 24