werkt niet ontspah tafel vine meersporenbeleid in de keuken: 'Ik geef mijn zoon wat hij lust, mits ik het idee heb dat dat gezond is. Dat betekent dat we af en toe apart koken.' Alex blijkt wederom een hardliner: 'Maar als je met z'n vijven bent wil de een spruitjes, de ander witlof, en weer een ander worteltjes. Ik vind trouwens ook dat een kind smaken moet ontwikkelen.' Carla is het voor het eerst deze middag een beetje eens met Alex: 'Er zijn een paar maaltijden die we in huis allemaal lekker vin- den, die eten we dus relatief vaak. Maar ik laat de kinderen wel steeds dingen proeven. Lukt het de ene keer niet, dan probeer ik het een jaar later nog eens. Maar ik ga er niet bijvoorbeeld appelmoes overheen doen om ze het toch te laten eten. Ik ken vol- wassenen die dat nog steeds doen.' Alex schuift wat op zijn stoel: 'Eh, ik bijvoorbeeld.' Bord leegeten Veel ouders worstelen met het eetgedrag van hun kinderen, merkt Tanja dagelijks: 'Sommige ouders denken dat hun kind een eetprobleem heeft omdat het zijn avondeten niet opeet, of omdat die boterham niet wordt opgegeten. Maar dan blijkt bij voorbeeld dat het kind een gezond tussendoortje heeft gege- ten. Wat het dus aan goede voe- dingsstoffen binnenkrijgt, valt wel mee.' Carla merkt dat veel ouders vroeger met dwang te maken hebben gehad: dat bord moest hoe dan ook leeg. Veel Marielle Dijkstra aan Tanja Hofstra kinderen krijgen nu dezelfde opdracht aan tafel: 'Zonde om eten weg te gooien. Dat zit er soms zo ingebakken dat je niet meer naar je lichaam luistert. Niet goed als je dat voortdurend je kind voorhoudt, want er komt een moment dat het kind dat seintje van zijn lichaam niet meer krijgt. Voor je het weet heb je te maken met overgewicht.' Alex: 'Oke. Maar dan eten ze 's middags chocolade of chips bij een vriendje. Krijgen ze's avonds dat bord ook niet leeg.' Carla: 'Daarom moet je goed naar het eetpatroon op een dag kijken. Ik kom ook ouders tegen die klagen over slecht eten. En wat blijkt? Drinkt het kind een liter yog- hurtdrank per dag. Logisch dat zijn eetlust dan minder is.' Moeten kinderen nu eten wat de pot schaft? Als dat de manier is om een gevarieerd en gezond eetpatroon te bewerkstelligen, valt daar veel voor te zeggen. Alex zweert erbij. Maar het doel heiligt kennelijk meer middelen, want Carla en Marielle willen hetzelfde bereiken, maar hebben zich bekeerd tot het harmonie- model. Tanja - de enige zonder kinderen - neigt naar een mid- denweg. Wat is wijsheid? Wie het weet mag het zeggen. C» Logopediste, moeder van een zoon van 3 Pedagoge, werkt dagelijks met kinderen

Allerhande | 2002 | | pagina 87