'Zonde om eten weg te gooien. Dat zit er bij sommige ouderszo ingGbctkkcn kinderen 4 1 J Ik kan beter de sfeer goed hou- den, en zo veel mogelijk varieren in de dingen die hij wel lust. Ik heb het gevoel dat een kind heel goed kan aangeven wat het wel en niet kan verdragen.' Marielle is het ermee eens, zij vindt dat eten een ontspannen aangele- genheid moet zijn, ook omdat het effect dan groter is: 'Gezelligheid aan tafel vind ik belangrijk, dwang leidt nergens toe. Misschien dat dat alleen maar meer problemen veroor- zaakt.' Alex is een opvoeder van de oude stempel; eten wat de pot schaft dus. Lukt dat niet goed- schiks, dan maar kwaadschiks: 'Wat op tafel komt wordt gege- ten. Geen discussie. Ik wil dat mijn kinderen eten wat wij vin- den dat goed voor ze is. Zij moe- ten weten dat zij niet bepalen wat er gebeurt in huis. Vandaag is het met eten, morgen met naar bed gaan, overmorgen met kleding.' Tanja is het met Alex eens dat je niet te snel moet toe- geven, al vindt ze dat je daar als ouder flexibel mee om moet gaan: 'Je moet niet te snel toege- ven, zeker niet bij oudere kinde ren. Maar wees voorzichtig met dwang, want als een kind zegt: 'Dat eet ik niet', dan eet dat kind het dus niet. Dat zie je aan het doperwtje van Carla.' Alex kent die problemen niet: 'Wij krijgen alles erin. Geen probleem. Als een van de kinderen het niet lust, schuif ik het erin.' Marielle (onthutst): 'Echt?' Alex: 'Ja. Gezelligheid is niet ons uit- gangspunt.' Keukencompromissen In veel keukens wordt geschip- perd. Eten wat de pot schaft, maar misschien kan de accepta- tie een handje geholpen worden door ervoor te zorgen dat de pot wat lekkers schaft. Rekening houden bij het boodschappen doen met wat de kinderen lusten dus? Marielle: 'Tuurlijk.' Alex: 'Zeker niet. Ik weet van een jon- gen die ineens vegetarisch werd. Stond zijn moeder elke dag apart voor hem te koken. Een paar jaar later was het over. Al die manies..., ik vind het best hoor, maar ik doe niet mee.' Marielle: 'Dat is toch niet erg? Ik neem mijn zoon vaak mee naar de winkel om samen uit te zoeken wat we gaan eten. Maar ik geef toe: hij is pas drie, dus het is wel makkelijk.' Alex: 'En je hebt er maar eentje. Scheelt ook.' Tanja weet vanuit haar praktijk dat opvoeden een stuk lastiger is geworden. Er is meer overleg in huishoudens: 'Mensen zijn soe- peler geworden, sluiten eerder compromissen. Toch lijkt het me ondoenlijk om voor elk gezinslid iets anders te koken. Wel kun je af en toe twee keuzes bieden, bij- voorbeeld warm eten of brood.' Marielle is voorstander van een Carla Beimer Alex Willemsen 'Ik wil niet dat mijn bepalen wat er gebeurt in huis' 'Zo veeririogelijk V3.TI 6T6 H in de dingen die e^n kind wel lust' Dietiste, moeder van een dochtervan Men een zoon van 10 Bladmanager, vader van twee dochters (4 en 10) en een zoon (8)

Allerhande | 2002 | | pagina 86