'Truffel is mijn favoriete ingredient: koks die truffels frituren moeten onmiddellijkvoorde CU I I 11 3.1 T6 TCchtCT Toekomstkeuken trend jaren heen hun natuurlijke smaak verloren. En neem al die potjes, blikjes en pakjes,' zegt Schilo, 'ze zitten vol zoete con- serveringsmiddelen en andere zoete toevoegingen, die onze smaakpapillen behoorlijk heb- ben verpest. Het is de hoogste tijd voor een "gepeperd" tegen- offensief.' Designregels Zo eenduidig als zijn gerechten smaken, zo strak liggen ze ook op het bord. Opgediend vol- gens de designregels van het huis. 'Japans geometrisch,' zegt Schilo, 'als een schilderijtje. Geen Karel Appel, maar Mondriaan.' Heel gekunsteld, geeft hij toe. Maar let wel, het resultaat gaat nooit ten koste van de smaak. 'De opmaak is geen arty statement van de kok, maar een toevoeging.' Hij pakt een greep Zeeuwse mosse- len. Voorzichtig legt hij die in een Japanse lakdoos met op de bodem een flinke laag zeezout. Keurig geordend in drie rijtjes van vijf. In hun schelp met de buik naar rechts gedraaid, wachten ze op wat verder komen gaat. Zonder meer een schilderijtje: 'Uit eten is een feestje, entertainment,' zegt hij tevreden. 'In een restaurant willen mensen toch vooral ver- rast worden. Met gerechten die ze niet snel thuis zullen maken. Het plaatje moet kloppen. Je moet er trek door krijgen. Ik moet mezelf echt inhouden de compositie op het bord niet aan te breken.' Sudderlapje 'Ik vind inspiratie letterlijk op straat. Loop maar eens een toko of Japanse supermarkt binnen. Al die potjes die je daar ziet. Gewoon proberen, en daarna met verse ingredien- ten zelf maken. Verder lees en proef ik veel. En vergeet ook de Nederlandse keuken niet. Een sudderlapje, dat is misschien het lekkerste wat er is.' C» Over het meesterwerk Schilo van Coevorden heeft zijn eigen visie op de keuken van de toekomst. 'ledereen roept dat fusion voorbij is. Onzin. Dat was er alcijd al en het zal er altijd blijven. Bloemkool met nootmus- kaat, dat is ook fusion. Na die grote hype is het begrip ingeburgerd. Wie heeft er tegenwoordig geen potje soya- saus thuis? De wereldkeuken is gemeen- goed geworden. Als je toch een trendje wilt weten: ik geloof sterk in de Mexicaanse keuken. Cerviche-restau- rants noemen ze die in Amerika, en daarin gaan ze verder dan taco's, wraps en nachochips. Gemarineerde vissen, veel pepers en cilantro zoals koriander daar heet.' 82 AtlerHande 1-2002 'Ik ben gek op mosselen, zoals ik van alles houd wat uit de zee komt. Ik bereid ze niet op de geijkte manier, maar kook ze in hun eigen "jus" met een scheutje wijn met knoflook. Erbij een sausje gebaseerd op een Thaise curry. Een balans van Thaise vissaus, limoensap en suiker. Fris, zout, zuur en zoet, alles zit erin. Erbij drinkje een fluwelen chardonnay uit California, Chili of Australia of een rode sancerre uit de Loire.'

Allerhande | 2002 | | pagina 82