Wat is er biologisch Van veel producten is tegenwoordig een b I O I Ogl SC h 6 variant te koop. De O p IT! 3TS van het 'groene' eten is begonnen. Maar wat betekent dat eigenlijk, biologisch? En waarom is de vraag soms groter dan het aanbod? Bij biologische producten denken we vaak of aan onbespoten groenten waaraan geen geur-, kleur- of smaakstoffen toegevoegd zijn, of aan dieren die vrolijk in de wei dartelen. Maar wat is er nu 'biolo gisch' aan bijvoorbeeld poffertjes? Die groeien toch niet aan een boom? Dat hoeft ook niet: bij biologi sche producten gaat het om het hele productiepro- ces. Van de manier waarop een koe gehouden wordt, tot aan de boter die van de melk gemaakt wordt. Het hele biologische productieproces richt zich op de gezondheid en leefbaarheid van mens, dier en milieu. Voor elke biologische kant-en-klare maaltijd - dus ook voor poffertjes - geldt dat ten minste 95 procent van de ingredienten biologisch moet zijn geproduceerd. Er is dan bijvoorbeeld gebruikgemaakt van biologische tarwe en groenten. Sluipwespen Volgens de richtlijnen van het EKO-keurmerk, waar aan alle producten van AH Biologisch voldoen, mogen boeren geen kunstmest en geen chemische bestrijdingsmiddelen gebruiken. Biologische boeren beschermen hun gewassen tegen insecten door bij voorbeeld blauwe en gele 'vangplaten' met lijm tussen het gewas te plaatsen. Of ze bestrijden een luizenplaag met sluipwespen. Verder voegen zij geen geur-, kleur- en smaakstoffen toe aan hun produc ten en geven zij hun dieren meer ruimte. Kortom: de biologische boer doet er alles aan om de natuurlijke kringloop in stand te houden. Biologisch geteelde producten krijgen veel tijd om te rijpen en zijn daardoor vol van smaak. Grillen van de natuur Het gebeurt wel eens dat de vraag naar biologische producten groter is dan het aanbod. Soms moeten winkels daarom 'nee' verkopen. Dat is heel jammer, maar met de teelt van biologische producten zijn we nu eenmaal afhankelijk van de grillen van de natuur. Zo kan door slecht weer de oogst mislukken, waardoor het aanbod achterblijft. Daarnaast ver- loopt het productieproces minder snel en via een vast stramien. Biologische (agrarische) producten liggen daarom alleen in de schappen in het juiste seizoen. En dan bent u verzekerd van heerlijke, pure producten! C1 76 AllerHande 1-2002

Allerhande | 2002 | | pagina 76