met z'n tweeen verder en kunnen Jan-Willem en ik even onze dag bespreken. Maar als het gaat om zaken of iets vertrouwelijks dan bewaren we dat tot na het eten. Het belangrijkste is dat de jon- gens hun ei kwijt kunnen.' Opschepper? 'Ik ben de koker, dus ben ik ook de opschepper. Ik weet precies wie wat wil. Als er schnitzel is krijgt Jasper de grootste en als er worst is, Thomas. Ze vinden het volgens mij wel best om opgeschept te krijgen. Ik probeer dat wel te veranderen maar als ik niets doe, gebeurt er vaak niets.' Ergernissen? 'Ik erger me niet zo snel. Ook niet toen onze kat Socks onlangs frites kreeg toegegooid. Slechte tafelmanieren cor- rigeren we wel. Waar ik mij bij anderen aan kan ergeren, is als er allemaal potjes kant-en-klare saus op tafel staan. Dan denk ik: een beetje meer fantasie graag.' Water of wijn? 'Allebei. Ook door de week drinken we graag een glaasje wijn bij het eten. De jongens drinken water of iets anders.' Kliekjes? 'Ik houd van eenpansgerechten. Het leuke vind ik dat ze de volgende dag alleen maar lekkerder zijn. Boerenkool en nasi zijn mijn favoriete kliekjes. Vooral op dinsdag en don- derdag is het hier een komen en gaan. Dan gaat de een naar pianoles en voetbal, de ander naar volleybal, dan is Jan- Willem laat, dan weer ik. En voor een persoon ga je niet koken. Je moet trouwens wel oppassen dat je geen kliekje van een kliekje maakt.' Spinazie? 'Lust iedereen. Lekker met ei en kaas. Maar dan wel vers klaargemaakt. Je mag het jammer genoeg niet vaak eten. Het is trouwens ook heel lekker in de lasagne!' O AllerHande 1-2002 63

Allerhande | 2002 | | pagina 63