Back tci Een h66 rlijk stuk vlees van dieren dieVTolljkop en rond het erf gezworven hebben. Of een appcl die alleen op kracht van moeder El 3.tU U r is gerijpt. Na een kijkje in de keuken van de voedsel- industrie willen we Weer weten wat we eten. We eten met OnS geweten, koken met aandacht, brengen U re D door in de keuken. De keuken van de toekomst? Het is een teken des tijds dat steeds meer mensen willen weten hoe hun voedsel geproduceerd wordt. Ecologisch verantwoorde producten zijn populair en mogen best iets meer kosten. Biologische slagers en groenteboeren zien hun klantenkring gro- ter worden. In de supermarkt kun je steeds vaker kie- zen tussen biologische aardappels en gewone, tussen kip en scharrelkip. De biologische landbouw staat nog in de kinderschoenen, maar voor bijna elk pro duct is er wel een biologisch alternatief. Eerlijk telen houdt niet op bij telen zonder chemi- sche stoffen, maar begint met respect voor de aarde, de boer en de consument. Eigenlijk verlangen we terug naar de eenvoud van vroeger. Eten wat groeit en bloeit van eigen grond. Vlees van de boer die je bij naam kent. We willen moeite doen voor ons voedsel. En eigenlijk maakt het niet uit of het biolo gisch heet of niet. Zolang het maar eerlijk is. Dat vindt ook Gert-Jan Hageman van restaurant De Kas in Amsterdam. Zijn altijd voile restaurant gebruikt alleen maar eigen gekweekte groenten en kruiden. 'Vroeger was ik alleen maar bezig met sma- ken combineren. Nu wil ik smakelijke producten die je zo kunt consumeren.' De keuken bestaat uit een- voudige, maar superieure ingredienten. Niets is bespoten. In de eigen kas niet en ook niet op het land in de Purmerpolder waar de meeste groenten verbouwd worden. De kas bij het restaurant is een soort showroom waar gasten kunnen ruiken en voe- len aan de gewassen. Het is een groot succes. En Gert-Jan is een gelukkig man. O Bijzonder fornuis Helemaal terug is de AGA-cooker uit de jaren twintig van de vorige eeuw. Het rondbuikige for nuis bestaat uit twee of vier ovens. In de grote bak- en braadoven passen braadstukken van wel 12 kilo! De bediening is simpel, er zijn geen ingewik- kelde knopjes. Vlees, vis, wild, gevogelte en groen ten kunnen er prima op bereid worden. Bij de coo ker hoor je eigenlijk te koken met ingredienten uit eigen tuin. Op de officiele AGA-cooker site (www.aga-raybum.co.uk.) staat alles over dit bij- zondere fornuis. AllerHande 1-2002 25

Allerhande | 2002 | | pagina 25