c HEALTH Bovendien vergroot bewegen het alge- hele gevoel van welzijn. Zeker in de wintermaanden, wanneer de dagen alleen raaar korter worden, de zon min der schijnt en het buiten koud is. Souplesse Door het koude en vaak vochtige weer vraagt de verzorging van de spieren in de winter extra aandacht. Dat begint voor het sporten al met een goede 'warming-up' en na het sporten met een 'cooling-down' om de spieren, de longen en het hart weer tot rust te brengen. Kou en vocht kunnen de souplesse van de spieren aantasten, wat stijfheid en pijn tot gevolg kan hebben. Masseer daarom zowel voor als na het sporten het lichaam met een spierverwarmend middel. Blijf bij spierpijn rustig in beweging om de pijn langzaam af te laten nemen. Als de pijn zich sterk beperkt tot £en plek, kan er sprake zijn van een blessure. U kunt dan het beste even de huisarts raadplegen. Koude spieren Wie buiten heeft gesport - denk aan schaatsen - kan ook last krijgen van onderkoelde ledematen. Vooral mensen die last hebben van winterhanden en -tenen kunnen klachten krijgen bij snel wisselende temperaturen. Leg handen en voeten niet op de kachel. Voor ieder- een geldt: laat koude spieren langzaam warm worden in een warme ruimte of onder de kraan met handwarm (nooit heet!) water. Ook warme dranken als chocolademelk of thee verwarmen het lichaam geleidelijk. Neem liever geen alcohol. Hierdoor zetten de bloedvaten te veel uit, waardoor er juist nog meer lichaamswarmte verloren gaat. Ci Wintersporten Bedenk nu nog maar eens een reden om niet uit die luie stoel te komen. Lichaamsbeweging heeft louter voordelen. Gelukkigzijn er ook veel leuke sporten die in de winter beoefend kunnen worden. Watersporten zoals aquarobics, aquajoggen en aquafitness ontzien de gewrichten en verbeteren het coordinatievermogen, de lenig- heid (schouders, wervelkolom en enkels) en het uithoudingsvermogen. Bij aquajoggen 'loopt' u in het water met een band om uw middel. Bij aqua robics doet u de gangbare aerobicsoefeningen in het water. Bij aquafit ness worden het joggen en aerobicsoefeningen gecombineerd met kleine gewichtjes. In bijna elk zwembad worden deze lessen gegeven. Voor reu- mapatienten bestaan er hydrotherapiegroepen. Meer informatie kunt u krijgen bij de Reumapatientenbond, telefoon: (033) 461 63 64. Power yoga of yogarobics is een aerobische vorm van yoga. De typi- sche yogaseries worden in een vloeiende, constante beweging uitgevoerd. Er wordt diep en krachtig geademd en geblazen. Het uithoudingsvermogen wordt vergroot, de spieren worden soepel, en lang en rank. Power yoga is een lekkere workout voor wie van aerobische beweging houdt, zonder dat gewrichten te veel overbelast worden door springbewegingen. Informeer ernaar bij de sportschool of yogastudio. Op internet: www.poweryoga.nl. Tai chi kan 's winters prima binnen gedaan worden. Het maakt de geest rustig en verbetert de coordinatie en de flexibiliteit van het lichaam. Door afwisseling van in- en ontspanning wordt geleerd de energie te doseren. Het is wetenschappelijk aangetoond dat Tai chi het zenuwstelsel en het immuunsysteem versterkt. Informatie bij de stichting Taijiquan Nederland in Utrecht, telefoon: (030) 272 10 02. Ter voorbereiding op de wintersport zijn er sneeuwflt-cursussen. Er wordt geoefend met ski-simulatieoefeningen en een algemeen conditie- verbeterend programma. Een goed getraind lichaam past zich sneller en beter aan de ijle lucht aan. Sneeuwfit is er voor alle leeftijden. Er zijn ook snowwalk en langlauftrainingen. De Nederlandse Skivereniging geeft informatie, telefoon: (070) 310 11 00. Of kijk op Internet: www.ski.nl. AllerHande 1-2002 111

Allerhande | 2002 | | pagina 111