De Nederlandse kou mis ik het meest met kerst' N«*le Geseende Kersfees Merrij X-mas Ged Jul 0 Merrif Christmas Bucn N&tale 0 ^eseeinde Eva van Rijen-Kernkamp woont met haar man Jan-Willem in Pretoria. Ze werkt bij de Nederlandse ambassade. Dit wordt haar tweede kerst in Zuid-Afrika. 'Het is een vreemd gezicht, al die lampjes onder een brandende zon.' Eva: 'Bij kerst denk je aan kou, schaatsen, sneeuw. Het blijft raar om met de kerstdagen in je korte broek en een t-shirt met korte mouwen rond te lopen. Die kou is precies wat ik het meeste mis van de Nederlandse kerst. En de heerlijk geurende dennebomen. Vorig jaar heb ik hier eindeloos gezocht naar een kerstboom, zonder resultaat. Ja, een kunstboom kon ik kopen, maar ik wil alleen een echte. Ten slotte hebben we maar onze palmbomen ver- sierd en hebben we her en der verlichting opgehangen. Maar het is wel een vreemd gezicht, al die lampjes onder een brandende zon.' 'Kerst is in Zuid-Afrika erg belangrijk. In augustus begint men al over het menu na te denken en tegen oktober lig- gen de eerste kerstproducten al in de winkels. Vorig jaar heb ik met kerst samen met een collega van de ambassade een kerstdiner voor twintig achterblijvers voorbereid. Vrij traditioneel: met lam, rosbief, gegratineerde aardappels en verschillende groenten. De kerstdiners zijn hier erg op Engeland ge'inspireerd. Christmaspudding en trifle (een dessert met pudding, cake en fruit) zijn standaard aanwe- zig tijdens het kerstdiner, dat hier trouwens tijdens lunch- tijd wordt geserveerd.' Braai 'Dit jaar gaan we met een groepje vrienden, zo'n acht of tien personen, naar een wildreservaat. We hebben er een aantal huisjes gehuurd. Overdag wilde dieren bekijken of luieren, 's avonds lekker eten. Ons kerstdiner zal bestaan uit een braai, oftewel een barbecue. Daar zijn ze hier dol op. Als vegetarier heb je het in Zuid-Afrika moeilijk. Hele lappen vlees gaan er op de barbecue. Naast rund- en var- kensvlees kun je er ook nog allerlei andere soorten vlees krijgen, zoals struisvogel, kudu - een soort antilope -, springbok en impala, een hertachtig dier. Bijna alles is in de supermarkt te krijgen. Waar ik soms wel naar kan ver- langen, zijn oude kaas en verse stroopwafels. Er woont hier een boer met een Nederlandse echtgenote, en zij maken op veler verzoek oude kaas. Die smaakt best goed, maar niet zoals thuis.' 'Mocht ik weer naar Nederland verhuizen, dan sla ik flink wat biltong in. Dat is gedroogd vlees dat de hele dag door gegeten wordt als snack, maar het lekkerst is bij de borrel. En ze hebben hier heel veel soorten lekkere kruiden voor salades en vlees.' Smarties 'Toen we nog in Nederland woonden, gingen we altijd op beide kerstdagen naar onze ouders. Bij mijn schoonouders was er altijd een kerstlunch, omdat er veel kinderen kwa- men. Volgend jaar zal onze kerst er ook heel anders uit- zien, want dan hebben we zelf een kindje. Er is een traditie die ik van mijn moeder wil overnemen. Met kerst zijn er speciaal gekleurde smarties (zilver, groen en rood) te krij gen en die strooide ze altijd uit over het tafelkleed. Dat zag er zo prachtig en feestelijk uit. Hopelijk kan ik ze hier straks ook krijgen.' AtlerHande 12-2001 99

Allerhande | 2001 | | pagina 99