Kerstmis in K Nc tale Ceseende Kersfees Merrtj X-m&s (s6& Jul Merrtj Christmas Biicr N^tale Geseende De Zuid-Afrikaanse kerst is een zomerse aangelegenheid met 'braai' en de geur van pas gemaaid gras. Alleen de kerstman houdt hardnekkig vast aan zijn winterse uitdossing. ersfees' valt midden in de Zuid-Afrikaanse zomer. De zon zorgt voor zinderen- de hitte en de buitentemperaturen doen meestal verlangen naar een verkoelen- de duik, maar veel inwoners van de regenboognatie hebben het idee van een winter se kerst nog niet helemaal losgelaten. Winkels kopen royale hoeveelheden kunstsneeuw in om hun etalage in winterse sfeer te hullen en in de meeste huizen maakt de kerstman zijn opwachting met mantel, wollen muts en voile baard. De eerste tekenen van naderende kerstkoorts zijn al vanaf begin november te zien. Veel straten worden feestelijk verlicht en aangekleed met kerstversiering in rood en goud. Sommige winkels richten een kerststal in. Op een aantal Zuid-Afrikaanse scholen brengen kinderen in de week voor hun kerstvakantie een klein, ingepakt cadeautje mee. De cadeautjes worden onder de kerstboom gelegd, waarna de kinde ren in een kring om de boom lopen, begeleid door stemmige kerstmuziek. Wanneer de muziek stopt, mogen de kinderen het pakje dat voor hen ligt openmaken. Zingen Ruim twee weken voor kerst bezoeken veel Zuid-Afrikanen de 'kerssangdiens', een sfeervolle kerkdienst die geheel aan het zingen van kerstliederen is gewijd. De kerk, die uitbundig met bloemen en kaarsen is versierd, trekt op deze dag ook veel niet- gelovigen. Op eerste kerstdag staan de meeste Zuid-Afrikanen voor dag en dauw op om de kerkdienst bij te wonen. De mis begint in veel plaatsen al om zeven uur 's ochtends! Dit tijdstip heeft zo z'n voordelen. Zuid-Afrika is een uitgestrekt land en veel Zuid-Afrikanen moeten vroeg op weg om tijdig bij hun familie te arriveren. Buiten eten De meeste Zuid-Afrikanen vieren eerste kerstdag (tweede kerstdag wordt minder gevierd) met een braai: een uitgebreide barbecue in de achtertuin of op het strand. Naast sosaties (pennen met stukjes vlees, groenten en vruchten) boerewors (braad- worst) en soutribbetjes (spare ribs) staan ook klassieke bijgerechten zoals slaphaksk- eentjes (uiensalade) en mieliepap (ma'ispap) op het menu. De maaltijd wordt meest al afgesloten met een zoet nagerecht, zoals asynpoeding (pudding waaraan een scheut azijn is toegevoegd) of koeksisters (zoet gebak). In Zuid-Afrika worden maar liefst elf verschillende talen gesproken. De meeste blanke Zuid-Afrikanen wensen elkaar 'Merry Christmas' of 'Geseende Kersfees'. Zulu's begroeten elkaar met 'Sinifisela Ukhisimusi Omuhle' en voor Sotho's luidt de kerstgroet 'Matswalo a Morena a Mabotse'. Driebeenpot Zuid-Afrika Sommige Zuid- Afrikanen maken met kerst een stoof- schotel in de drie beenpot, een gietijze- ren pot met drie hoge pootjes, waarin het eten in laagjes wordt bereid. Een bekende variant is springbok potjie-kos (stoofschotel met springbok). Een ander klassiek kerst- gerecht is bobotie, een kruidig mengsel van gehakt of vis, brood en chutney. Het gerecht komt uit de boerenkeuken, en diende vroeger voor het verwerken van kliekjes. AllerHande 12-2001 91

Allerhande | 2001 | | pagina 91