'Misschien eten we dit jaar wel rendier met kerst' Jf \tftale Geseende Kersfees Merrij X-mas Gcd Jul Mernf Christmas Bjem Natale Geseendel Frits en Marlies van Sambeek wonen sinds twee jaar in Stockholm. Hun kerst is een combinatie van eigen en typisch Zweedse kersttradities. 'De beroemde Zweedse gehaktballetjes mogen natuurlijk niet ontbreken.' Frits: 'Een van de leukste bijkomstigheden van het wonen in Zweden is toch wel het kerstfeest. Het is dan net alsof je in een kaart van Anton Pieck bent beland. Altijd is het een witte kerst. Voor de Zweden is kerst een heel belangrijk feest. Dat is niet zo verwonderlijk, want de winters duren hier erg lang en het is daarom echt iets om naar uit te kij- ken. Kerst is in Zweden vooral een feest van licht. In alle huizen en tuinen worden lichtjes aangestoken, voor elk raam staan lampjes en adventskaarsen. A1 dat licht blijft ook 's nachts, terwijl iedereen slaapt, gewoon branden.' Zelf bakken 'Sinds we in Zweden wonen, bakken we veel meer zelf. Pepparkakor bijvoorbeeld, een koek die op speculaas lijkt. Het is een van de typisch Zweedse tradities die bij de decem- bermaand horen. Ga je bij mensen op visite, dan krijg je pepparkakor en gloggvin geserveerd. Gloggvin is rode wijn met gemalen amandelen, rozijntjes en kaneelstokjes erin. Alcohol is overigens wel iets dat moeilijk ligt in Zweden. Doordeweeks drinken is niet gepast, in de ogen van de Zweden is het zelfs ordinair. Alleen in het weekeinde is het min of meer toegestaan. Natuurlijk speelt ook mee dat alco hol extreem duur is in Zweden. Het is sowieso een duur land, alles is minstens twintig procent duurder dan in Nederland.' Kersfham 'Kerstmis is voor ons echt een familiefeest. Er zijn altijd wel een paar familieleden die overkomen en een weekje blijven logeren. In Zweden is kerstavond het belangrijkste. Dan worden de kerstkadootjes uitgedeeld en is er een kerstdi- ner. Wij vieren zelf kerst gewoon op eerste kerstdag. Dit jaar zijn we van plan nog een Zweedse traditie te volgen: het maken van saffranbrood en kerstham. Deze ham heb- ben we vorig jaar voor het eerst geproefd en hij was zalig. In een groot stuk ham worden kruidnagels gestoken en daarna wordt het vlees gemarineerd met mosterd en honing en gaat het de oven in. Een of twee dagen voor kerst wordt het vlees voorgeproefd en worden buren en vrienden uitgenodigd om bij het aansnijden aanwezig te zijn. De ham eet je koud of warm, als onderdeel van een buffet, als borrelhapje of bij het ontbijt. Verder zijn in Zweden met kerst vooral buffetten erg populair. En dan natuurlijk met heel veel vis. Er bestaan wel zeventien ver- schillende soorten gekruide haringen. De typisch Hollandse rauwe haring met een uitje kennen ze er helaas niet.' Vis en vlees 'De beroemde Zweedse gehaktballetjes mogen natuurlijk ook niet ontbreken bij het kerstbuffet. Bij ons zal het dit jaar vooral een combinatie zijn van verschillende voorge- rechten met vis en een hoofdgerecht van vlees. Misschien wel rendiervlees, dat een voile smaak heeft. Als nagerecht waarschijnlijk een kaasplankje. Die traditie hebben we overgenomen van vrienden uit Engeland. Zo nemen we uit elk land iets mee naar huis, dat is het leuke van wonen in het buitenland.' AllerHande 12-2001 61

Allerhande | 2001 | | pagina 61