Kerstmis in Zweden 3 Na itale Geseende Kersfees Merrij X-rrns Gcd Jul Merrtj Christmas Bucn Nat&le Geseende Altijd een witte kerst en geuren van ham en speculaas die kringelen door het hele huis. De Zweedse kerst is een familiefeest dat zich vooral rond de kerstboom afspeelt. Kerstmis (Jul) is in Zweden verreweg het belangrijkste feest van het jaar. De Zweden beginnen vaak al een maand van tevoren met de voorbereidingen, zoals het maken van kerstworst, leverpastei en ingelegde haring. Begin december worden de eerste kerstetalages feestelijk ingewijd. Restaurants lokken wekenlang klanten met een uitgebreid kerstbuffet en op de kerstmarkten laten veel Zweden zich de glogg (warme wijn met amandelen en rozijnen) alvast goed smaken. Voor de meeste Zweden is kerstavond het hoogtepunt van het kerstfeest. Het huis geurt naar pepperkakor (speculaasjes) en op tafel staat een smorgasbord klaar: een buffet met traditionele gerechten zoals gebraden varkensrib, leverpastei en stokvis. Boerenschotel De Zweedse kersttafel is niet compleet zonder doppa i grytan. Deze boerenschotel (letterlijk: dopen in de pan) stamt uit de tijd dat ieder stukje vlees werd bewaard en zelfs het kookvocht een waardevol ingredient was. Tegenwoordig eten Zweden dit gerecht door hun brood te dopen in het kookvocht van de kolossale kerstham, die in vrijwel ieder huis op het menu staat. Een ander kerstspecialiteit is risgryngrot, rijstepap waarin een amandel wordt verborgen. Volgens een Zweedse volkswijsheid zal degene die de amandel vindt, het jaar daarop trouwen. Het Zweedse Kerstmis is een typisch familiefeest dat zich vooral rond de kerstboom afspeelt. Kinderen dansen en zingen liedjes of wachten op de komst van de Zweedse kerstman, Jultomten. Wie de middag voor kerst om drie uur in Zweden over straat loopt, kan een speld horen vallen. Rond dit tijdstip scharen Zweden zich massaal rond de televisie om te kijken naar Kalle Anka, de Zweedse versie van Donald Duck. Het programma, dat bestaat uit oude Disney-filmpjes, is uitgegroeid tot een vol- waardig onderdeel van het kerstfeest. Kaarsen In een groot deel van Zweden is een witte kerst vaste prik. Sneeuw hoort bij het Zweedse Jul. Sommige Zweden ondernemen de tocht naar de lutherse kerk op kerstochtend dan ook per slee. Hoewel de Zweden al op 13 december een feest (Santa Lucia) hebben dat aan de terugkeer van het licht is gewijd, staat ook Kerstmis nadrukkelijk in het teken van het licht. Daar is alle reden voor. In Noord- Zweden laat de zon zich slechts een paar uur per dag zien. In Lapland, dat boven de poolcirkel ligt, heerst tot 21 maart zelfs complete duisternis. Zweden zijn dan ook gek op kaarsen. In ieder huis staat rond kerst een adventskandelaar: een kandelaar met vier kaarsen, die een voor een op de zondagen voor kerst worden aangestoken. Kabouters De kerstman, met zijn door rendieren getrokken slee, lijkt uit de Zweedse bos- sen afkomstig, maar woont in Finland. Jultomten, zoals de Zweden hun kerst man noemen, wordt geassisteerd door Tomtar, kabouters, voor wie Zweedse kinderen een schotel- tje rijstepap neerzet- ten. De kerstman meldt zich op kerst avond met een zak cadeautjes en gedich- ten. Jultomten luidt zijn komst altijd in met de woorden: 'Zijn hier ook lieve kinderen?'. AllerHande 12-2001 S3

Allerhande | 2001 | | pagina 53