Denostalgische kerst Deverdrietige kerst Dekolderieke kerst *»x druk bezig met de verbouwing. In die zomer kreeg mijn doch- ter kanker; ze zou chemotherapie krijgen. In de wetenschap dat deze kerstviering haar laatste kon zijn, besloten we drie dagen voor de feestdagen al te verhuizen naar Pudleston. Er was verwarming, heet water en iedereen had een kamer - dat is weer het voordeel van een kleine familie. Maar verder: kale muren, de meubels een zooitje ongeregeld, verhuisdozen in de gang... Het was net kamperen. We hebben ons rot gela- chen. Mijn dochter is een schat van een meid. Ze was een schimmetje, ze was vaak moe, maar ze hielp gewoon mee met het aanslepen van schalen en gerechten.' Albert: 'Ondanks de dreiging van de ziekte was de sfeer bij- zonder positief. Geen moment dat je met tranen in je ogen zat - dat was helemaal niet aan de orde. We waren bij elkaar. Het was Kerstmis. Dat telde. Kerstmis is toch het feest van het licht.' Monique: 'Mijn dochter wilde ook helemaal geen tragedie. Ze is een doorzetter. Daarom leeft ze nog steeds. Gezond en wel.' Albert: 'In mijn jeugdjaren, de jaren dertig en veertig, vier- den we kerst gewoon thuis in Zaandam. In die tijd was het in Nederland niet gebruikelijk om buiten de deur te gaan eten. Het was gezellig met elkaar. We hadden een kerstboom met echte kaarsen. In de hoek van de kamer stonden spuit- watersifons: als er narigheid was, kon vader meteen - hup - de brand blussen. Geen opsmuk, geen grote balfeesten. Wij verschilden in niets van de familie Doorsnee.' 'Op tweede kerstdag gingen we steevast naar mijn grootva- der, Albert Heijn, de oprichter van het concern. Ik was daar met mijn jongere broertje Gerrit Jan. Zulke bezoekjes von- den we altijd leuk, maar ja, in het gezelschap van oudere mensen gaan kinderen zich al snel vervelen, dus waren we blij dat opa een hond had, die we mee uit konden nemen. Hond ook blij.' Monique: 'Ab, hoe ging dat eigenlijk bij jullie in de oorlog?' Albert: 'Ons huis in Zaandam, was gevorderd door de Wehrmacht. Het was een soort officiersmess, Duitse officie- ren waren bij ons ingekwartierd. Mijn vader mocht van Merrij X-m&s Ged Jul Merrif Christmas Buer \o tale mijn moeder niet met ze praten, anders kreeg hij ruzie. En mijn moeder sprak geen Duits. Ik was zo'n beetje de verbin- ding tussen de Duitsers en het gezin.' Monique: 'Die officieren waren toch ook gewoon maar mannen, vaders, zonder vrouw en kinderen. Hebben ze je nooit een stuk chocola gegeven?' Albert: 'Oh, vast wel, de relatie kon ook heel plezierig zijn. Ik herinner me dat die Duitsers gek waren op paling. Van de deurknop tot de trapleuning, alles was vettig. Vooral met de kerstdagen werd de oorlogssituatie teruggebracht tot mense- lijke proporties: eigenlijk vond mijn moeder het wel zielig, al die jongens en mannen zo ver van huis en haard. Een Duitse officier vroeg mij of ik bij de padvinders zat. 'Nee,' zei ik, 'dat hebben jullie verboden. Het is een Engels gebruik.' Dat vond hij belachelijk, hij werd bijna boos. Voor de oorlog was hij beroepsviolist. 'Maar kijk,' zei hij. Hij had een schot- wond in zijn hand.' Albert: 'Dat is toch de kerst van 1987. Mijn broer was eh, zoek. We hebben alles op alles gezet om Gerrit Jan uit han- den van zijn ontvoerder of ontvoerders te krijgen. Juist voor de kerstdagen wilden we hem vrij krijgen. Dat was de hoop. En... het is niet gelukt, zoals u weet. Mja.' Monique: 'We hebben samen gekke dingen gedaan. Elk jaar vieren we kerst met het personeel, een man of tien. Vier, vijf jaar geleden hadden we een gekostumeerd bal. Onze homo- seksuele butler Dennis was verkleed als little lord Fontleroy met blonde krulletjes, terwijl de kokkin rondliep als Molly Flanders met zo'n boezem. Binnen tien minuten hadden ze geruild van kostuum, geen gezicht. Ik was punker. Met een leren broek, zwart piekhaar, zwarte lippenstift en veilig- heidsspelden door m'n oren.' Albert: 'Ik had hier helemaal geen zin in. Maar ja, bij zo'n gelegenheid kun je natuurlijk niet in smoking verschijnen. Maar ik moest toch enigszins mijn waardigheid behouden, dus ben ik als paus gegaan. Lekker makkelijk. Wit hemd met een groot kruis, mooi ceintuur, wit hoofddekseltje. Op mijn elektrische wagentje stond pope mobiel.' Monique: 'Iedereen lag scheef van het lachen. Toen begon jij het ook leuk te vinden. Er bestaat een foto waarop de paus staat met een punker op schoot. Die krijgt niemand ooit onder ogen.' Albert: 'Die koude decemberdagen mogen best een beetje gezellig en leuk zijn. Kerst is voor mij het belangrijkste fami- liefeest van het jaar.' 2? AllerHande 12-2001

Allerhande | 2001 | | pagina 22