Met kunst- en vliegwerk werd de pudding gered' Geseende Kersfees Merrtj X-m&s G<5d Jul Merrif Christmas Buier Natale Geseerdt^SP Ze wonen al jaren in Engeland. In hun kasteeltje vertellen ze over het eigen kerst- gevoel en dat van de Engelsen. De vijf kersten van Albert en Monique Heijn: de eerste, de mooiste, de nostalgische, de verdrietige en de kolderieke. De 66rSt6 kerst Albert: 'Tien jaar geleden was onze eerste kerst samen. Mijn vrouw Olga was overleden. Ik ken Monique al 35 jaar als goede vriendin, maar pas in 1991 besloten we echt voor elkaar te kiezen.' Monique: 'Anderen zagen dat al van mijlenver aankomen. Voor ons was het een mirakel. En tegelijkertijd... heel gewoon, heel natuurlijk.' Albert: 'Tijdens de kerst in Perton zijn we samen gaan koken, uiteraard aan de hand van een AllerHande-recept. Kabinetpudding. Ik ben gek op kabinetpudding. Dat is een heel ouderwets toetje: warm, met rozijntjes, brandy en veel melk. Te veel melk. Vijfenhalve liter! Het is de enige keer dat ik AllerHande op een fout in een recept heb betrapt. De pudding wilde niet stijf worden, dat bleef een vloeibaar gevalletje. Daar waren we dan mooi klaar mee. De kinderen - de dochters van Monique en mijn zoon - zouden komen. Afijn, met veel kunst- en vliegwerk hebben we de pudding gered. De kalkoen was heerlijk.' Monique: 'Al die voorbereiding, al dat getut - dat was zo oergezellig.' Albert: 'We leefden in zonde. Is vaak het leukste.' Monique: 'Precies! Waarom zijn we eigenlijk ooit getrouwd?' Albert: 'Mja, nou is't leuke d'r af.' Hilariteit. Albert: 'In mijn tijd als president van Albert Heijn was kerst vooral werk. Op een snikhete julidag waren wij bioedserieus bezig met de donkere decemberdagen. Hoe ziet de kerstfol- der eruit? Wat gaat er in de aanbieding? Je bent bezig met sfeer. In hartje zomer was't niet altijd even makkelijk om in de juiste kerststemming te komen, maar mijn beroepsdefor- matie ging niet zover dat we de vergadering in een koelcel hielden. Hoe dan ook, in de kerst van 1991 hoefde ik niet bezig te zijn met de sfeer in onze winkels. Ik had het thuis, prive, fantastisch. Monique had alles mooi gemaakt. Heerlijk moment.' De mooiste kerst Albert: 'Wij wonen op Pudleston Court, een bescheiden kas teeltje in Herefordshire, drie uur van Londen. Ik denk dat de Engelsen nog meer van kerst begrijpen dan wij. Ze versieren het huis bijvoorbeeld ook van buiten.' Monique: 'Ja, met mooie kransen op de voordeur. Dat bete- kent: welkom. De Engelsen zijn misschien stijve harken, maar met kerst hoeft niemand alleen te zijn of honger te lij- den. Ik vind de Carol-singers ook zo leuk, die komen bij je langs en zingen in de vrieskou een kerstliedje voor je. Dan geef je ze mince pie (gehaktpastei) of een glas brandy. Alles kan, alles mag. Na het grote kerstdiner gaan veel mensen uit het dorp nog naar midnight mass.' Albert: 'Wij hebben op ons terrein een kerkje uit veertien- honderdzoveel staan.' Monique: 'Elf uur's avonds begint het. Tegen die tijd is de organist dronken, in het stalletje is Jezus een stokoude lap- penpop die half uit elkaar valt - alles gaat mis. En iedereen vindt het prachtig. Ik ga zelf ook naar de mis, meestal met de butler en de estate manager - zeg maar de rentmeester.' Albert: 'Ik blijf thuis. Fysiek ben ik niet zo capabel: ik kan nauwelijks lopen vanwege een postpolio-syndroom, een erfenis van mijn kinderverlamming. Moet ik eerst met de auto, daarna met m'n karretje. Te veel gedoe.' Monique: 'Ik herinner me een heel speciale Engelse kerst. In 1993 hadden we net Pudleston Court gekocht. We waren AllerHande 12-2001 21

Allerhande | 2001 | | pagina 21