Kerstmis in I t&le Geseende Kersfees Merrtj X-rms 6e>d Jul Merrif Christmas Bticn N&tale De Engelse kerst is rijk aan tradities: van een glaasje sherry voor Santa tot het zingen van 'Christmas Carols' en plum- pudding. En wie onder de 'mistletoe' staat, wordt gekust. n weinig landen wordt het kerstfeest met zoveel overgave gevierd als in Engeland. Vanaf de Grand Christmas Parade, de intocht van de kerstman, staat het openba- re leven in Engeland volledig in het teken van Kerstmis. Sommige damesbladen pre- senteren al in oktober checklists met klusjes die voor kerst moeten gebeuren. Hoewel veel Engelsen op kerstavond de nachtmis bezoeken, is de traditionele pak- jesochtend op eerste kerstdag het hoogtepunt van het feest. Sommige Britten 'spa- ren' al hun feestdagen en verjaardagen op, om op deze dag extra goed uit te pakken. Gezang Het Engelse kerstfeest hangt van tradities aan elkaar. In veel plaatsen trekken op kerstavond groepjes zangers langs de huizen om Christmas carols (kerstliederen) te zingen en in de meeste Engelse huizen hangt rond kerst een bos 'mistletoe' (mare- takken). De 'mistletoe' geldt als het symbool van vriendschap: degene die eronder staat, mag in Engeland worden gekust. De meeste Britse kinderen hangen op kerst avond een sok boven de schoorsteen, in de hoop dat de kerstman die met cadeau- tjes vult. Om 'Santa' extra aan te moedigen zetten veel kinderen zelfs een glaasje sherry en een bordje mince pies (pasteitjes) bij de schoorsteen neer. Een Engelse kerstmaaltijd is een avondvullende aangelegenheid. Op het menu staan meestal jaarlijks terugkerende klassiekers, zoals gebraden gans, roastbeef en het nationale kerstgerecht bij uitstek: kalkoen. De Britten hebben dit gerecht te danken aan koningin Victoria, die haar kok in 1851 opdroeg kalkoen te bereiden en er zo enthousiast over was dat het nooit meer van het kerstmenu is verdwenen. Plumpudding Wie te gast is in een Engels gezin, zal ruimte over moeten laten voor het traditionele toetje: de Engelse plumpudding, fruitgebak dat soms maanden van tevoren wordt bereid, zodat de fruitsmaak goed in de pudding trekt. De pudding wordt overgoten met cognac, die voor het opdienen wordt aangestoken. Het Britse kerstfeest is onlos- makelijk verbonden met de schrijver Charles Dickens, wiens 'Christmas Carol' ieder jaar weer op televisie te zien is. Het verhaal van de vrek Scrooge, die op kerst veran- dert in een 'goed mens', herinnert er niet alleen aan dat kerst een feest is van inkeer, maar heeft er ook voor gezorgd dat de Britse kerst voorgoed verbonden is met de sfeer van het negentiende eeuwse London: buiten hangt de mist als een deken boven de huizen, binnen knispert het haardvuur en zingen de kinderen 'Jingle Bells'. GeseendU Christmas trackers Engeland AllerHande 12-2001 19 Bij een goed Engels kerstfeest horen Christmas crackers: langwerpige karton- ner kokertjes ver- pakt in kleurig papier. In de koker tjes bevinden zich trekbommetjes. Wan- neer de uiteinden uit elkaar worden getrokken, plofi de cracker met een knalletje uit elkaar. De meeste crackers bevatten een opge- vouwen papieren hoedje en een raad- seltje, maar er zijn ook crackers met dasspelden ofmini- flesjes parfum.

Allerhande | 2001 | | pagina 19