^■j Ma tale Geseende Kersfees Merruj X-mas Ged Jml Merrij Christmas Em en Natale Geseende Kersfees (t In de hele wereld wordt Kerstmis als christelijk feest gevierd. Veel tradities stammen echter uit de tijd dat kerst nog midwinterfeest heette. Kerstbomen, voedsel voor de huistrol Julnisse, en 'treize desserts': over geloof en bijgeloof. Lang geleden, toen de mensen nog temidden van de natuur woonden, was het leven bedreigender dan nu. Aan het eind van de winter moet het een op- luchting zijn geweest als bleek dat de dagen weer langer werden en de zomerse tijd van voorspoed zou terugkeren. Geen wonder dus dat de zonnewende, rond 21 december, werd gevierd. Het huis werd versierd met takken van bomen die altijd groen blijven, zoals sparren en hulst, en vuren en lampen stonden sym- bool voor het terugkerende licht. In allerlei culturen werd tijdens het midwin terfeest de geboorte van een god gevierd. In de Romeinse tijd waren dat Mithras en Saturnalia. Toen het Christendom in de vierde eeuw tot staatsgodsdienst van het Romeinse Rijk werd uitgeroepen, besloot de Kerk de gebruikelijke feesten om te vormen tot christelijke. Zo werd het midwinterfeest tot Kerstmis verklaard. Heks of kerstman? Het geven van cadeautjes met Kerstmis is universeel. En in steeds meer landen is het de kerstman die daarvoor zorgt. Maar dat was niet altijd zo. In Nederland, delen van Duitsland, Belgie en Noord-Frankrijk neemt Sint Nicolaas die taak op zich. In Spanje, Italie en Zuid-Amerika moesten de kinderen vroeger tot 6 janu- ari wachten. In de Spaans sprekende landen waren het de Wijzen uit het Oosten zelf die voor de goede gaven zorgden, terwijl in Italie de heks 'La Befana' de cadeautjes bracht. De wortels van de kerstman liggen waarschijnlijk in Scandinavie. In Finland brengt hij hoogstpersoonlijk een bezoek aan ieder gezin, onder het uitroepen van de standaardzin: 'Zijn hier nog lieve kinderen?' De Amerikaanse naam van de noordpoolbewoner, Santa Claus, is echter een duide- lijke afgeleide van ons 'Sinterklaas' of het Duitse Sankt Nikolaus. Levende kerststallen Voor gelovigen over de hele wereld is Kerstmis het feest van de geboorte van Christus. In de katholieke landen wordt dat gevierd tijdens de nachtmis, die rond>- Tekst Jeroen van dcr Spek Wereldwijde kersttradities AllerHande 12 2001 15

Allerhande | 2001 | | pagina 15