Met simpele ingredienten iets moois maken' Natale Geseende Kersfees Merrif X-mas Ce& Jul Merrij Christmas Bticn Natale GeseencU Pien Bennen en Johan van Staalduinen wonen al dertien jaar in Azzate, niet zo ver van Milaan. Ze vieren kerst met vrienden in de Italiaanse bergen. Overdag skien en 's avonds lekker eten. Pien: 'Ik ben verantwoordelijk voor de panettone.' Pien: 'Toen we uit Angola kwamen en ons ergens moes- ten vestigen, hadden we eigenlijk niet zo'n zin om naar Nederland terug te gaan. We wilden graag in een Europees land wonen, maar dan wel met een aangenaam klimaat. Op de bonnefooi hebben we ons toen in Italie gevestigd. Dit land kenden we al van onze vakanties en de manier van leven sprak ons erg aan. Inmiddels ben ik helemaal verknocht aan Italie. De kwaliteit van leven is hier erg goed en van de Italiaanse keuken krijg ik nooit genoeg. Met simpele ingredienten iets moois maken, daar zijn die Italianen heel goed in.' Zonnesfralen 'Zo'n vier, vijf keer per jaar bezoek ik Nederland, ook van- wege mijn werk. Het meest mis ik Nederland op dagen als Koninginnedag. Ook verlang ik soms naar die uitgelaten terrasjessfeer bij de eerste magere zonnestralen. In Italie zijn ze natuurlijk erg verwend met de zon, daar gaan ze niet uit hun dak bij elke zonnestraal. Ook mis ik het uitge- breide aanbod in de winkels van bijvoorbeeld Aziatische producten. Maar met de komst van meer immigranten neemt het aanbod in de winkels hier iets toe.' 'Al een aantal jaren vieren we kerst met vrienden in een huisje in de bergen. Een heel goede combinatie: overdag skien en's avonds lekker eten. Te beginnen met een glaas- je wijn vooraf. We houden het altijd vrij simpel, want na zo'n dag skien heeft niemand zin om een paar uur in de keuken te gaan staan. Dit in tegenstelling tot de Italianen, die met kerst flink uitpakken. Al in november worden de eerste boodschappen gedaan en de eerste cadeautjes inge- slagen. Italianen geven elkaar extreem dure cadeaus. Kerstmis is voor de Italianen sowieso een feest om eens flink uit te pakken. Hun kerstdiner begint om een uur's middags en eindigt ergens rond zeven uur 's avonds. Favoriet zijn kalkoen en gerookte zalm. Dat is niets voor mij, de hele dag alleen maar zitten en eten of uren in de keuken staan. Met minimale inspanning een maximaal effect bereiken, is altijd mijn uitgangspunt. Mijn favoriete gerecht, dat ik zeker ook dit jaar zal maken, is patate al forno, aardappels uit de oven: vastkokende aardappels in blokjes snijden, knoflooktenen erbij, flink veel rozemarijn en olijfolie, eventueel een goed stuk vlees erop en alles dan een uur de oven in.' Kookles 'Ik ben verantwoordelijk voor de panettone, een Italiaanse cake met vruchtjes of nootjes, die altijd met kerst gegeten wordt. Ik heb een adresje waar ze hele goede panettoni maken. Mijn favoriete toetje is panna cotta, maar ik ben nog steeds op zoek naar dat ene, echte recept. Ik zit op Italiaanse kookles met een stel vriendinnen, maar zelfs die kokkin durfde mij niet haar recept te geven, omdat het volgens haar niet goed genoeg was. Maar ik blijf doorzoekeni' II AllerHande 12-2001 143

Allerhande | 2001 | | pagina 143