Kerstmis in I talie Natale t Geseende Kersfees Merri^ X-noas 6ed JM Merrij Christmas Buiem Natale Geseende Kinderen zetten hun schoen voor La Befana en schrijven Babbo Natale een brief, en in kerken staan levensgrote kerststallen. De I tali aanse kerst kent kleurrijke traditities. Kerstmis is verreweg het belangrijkste feest in Italie. Tijdens de kerstdagen schaart de hele familie zich rondom de kerstboom. De hoeveelheid kerstca- deautjes doet een gemiddelde verjaardag ruimschoots verbleken en de kerstmaaltijd op 24 december is een avondvullende aangelegenheid. Het kerstfeest staat voor een belangrijk deel in het teken van 'Babbo Natale', de Italiaanse kerstman. A1 weken voor kerst schrijven kinderen hem een brief, waarin ze hun familie en vrienden een gelukkige kerst toewensen en vermelden welke cadeautjes ze het liefst willen heb- ben. Overigens is de kerstman niet de enige guile gever in Italie: veel kinderen zet ten met kerst hun schoen of hangen een kous aan het bed voor La Befana, een vriendelijke heks die op een bezemsteel rondvliegt. Rond Driekoningen vult La Befana hun schoen of kous: kinderen die zich goed hebben gedragen krijgen snoep of een cadeautje, 'stoute' kinderen moeten het doen met een stukje houtskool. Kerststal Een Italiaanse Kerstmis is niet compleet zonder kerststal ('presepio'). In vrijwel alle huizen verrijzen in de weken voor kerst uitstallingen waarmee de geboorte van Jezus wordt uitgebeeld. Tijdens de 'novena', de negen dagen die aan kerst voorafgaan, scharen veel families zich rondom de kerststal om te zingen, een kaars te branden of te bidden. Ook in veel winkels en kerken staan soms levensgrote stallen. Voor de meeste Italianen begint kerst met het traditionele diner op kerstavond, 'cenone', een uitgebreid maal met klassieke vis- of vleesgerechten zoals capitone (gegrilde zeeaal) of costoletto d'agnello al rosmarino (gegrilde lamskoteletten in roze- marijnsaus). De maaltijd wordt meestal afgesloten met enkele zoete nagerechten zoals torrone, noga met geroosterde hazelnoten, en amaretti, kleine bitterkoekjes die in dessertwijn worden gedoopt. Engelen Twee andere bekende nagerechten zijn panettone (licht brood met rozijnen) en pandoro. Laatstgenoemde is een stervormig, met poedersuiker bestrooid gebak en is volgens Italiaanse kinderen het favoriete toetje van engelen in het paradijs. Na het kerstdiner brengen veel Italianen een bezoek aan de kerk of kijken op televisie naar de nachtmis die de paus vanaf het Sint-Pietersplein in Rome opdraagt. Op eerste kerstdag kunnen ze de paus nogmaals live bekijken, wanneer hij zijn traditionele kersttoespraak houdt, die steevast wordt afgesloten met de zegen Urbi et Orbi ('tot stad en wereld'). Goede heks II Volgens een Itali aanse legende klop- ten de Wijzen uit het Oosten na de ge boorte van Jezus bij de heks La Befana aan. Ze vroegen haar mee te gaan naar Bethlehem, maar La Befana sloeg de uitnodiging af. Later kreeg ze spijt en spoedde zich met haar bezem - die plots kon vliegen - naar het oosten. Bij aankomst bleek Jezus te zijn vertrok- ken. Sindsdien laat La Befana in elk huis cadeautjes achter, in de hoop datJezus zich daar bevindt. AllerHande 12-2001 133

Allerhande | 2001 | | pagina 133