'Banketstaaf, rookvlees en mijn kerst-cd van BZN Geseende Kersfees Merrij X-m«s Ged Jul 0 Merrij Christmas Buen Nat&le 0 Geseende Zij associeert kerst met sneeuw en binnen onder de kerstboom, haar man Tony met buiten onder de pergola. Vera Horsten over een Australische kerst met Hollandse invloeden. 'Barbecuen met kerst is hier heel gewoon, maar het is niks voor ons.' Vera: Tony kwam halverwege de jaren zestig op bezoek in Nederland. Zijn tante was bevriend met mijn zus en zo hebben we elkaar ontmoet. Het was liefde op het eerste gezicht en ik besloot hem te volgen naar Australie. Als afscheidscadeautje kreeg ik van mijn zus het legendarische Margrietkookboek. Nog steeds neemt dit boek een promi- nente plaats in mijn keuken in. Vooral met kerst wordt er flink in gebladerd.' 'De Australische kerst is vooral be'invloed door de Engelse keuken. Veel ham, kip, kalkoen en plum- en christmaspud- ding. Wij hadden altijd de traditie om eerste kerstdag met onze zonen buiten te vieren met een champagneontbijt. De Australiers drinken met kerst champagne met jus d'orange. Die traditie hebben we overgenomen. Sinds een van onze zonen twee dochters heeft gekregen, vieren we het nu altijd op kerstavond zodat hij op eerste kerstdag iets met zijn eigen gezin kan doen. Op kerstavond hebben we niet echt een diner maar een soort uitgebreide koffietafel met allerlei lek- kere taarten, cakes en hapjes en drankjes, waaronder de fameuze champagne met jus d'orange.' Barbecue 'Tweede kerstdag vieren we altijd met de familie van mijn echtgenoot, zo'n zesendertig man in totaal. Het is traditie dat iedereen een buffetgerecht meeneemt. Ik vind het lekker om zo'n typisch Hollands gerecht als huzarensalade te maken dat ik uit het Margrietkookboek haal. De Australiers barbecuen vaak met kerst maar daar vind ik niks feestelijks aan. Barbecuen is hier zoiets gewoons.' 'Na al die jaren mis ik nog steeds de kou en de sneeuw. Die creeren die typische kerstsfeer. Tony heeft daar geen last van. Hij was pas acht toen hij Nederland verliet en asso cieert kerst niet met binnen onder de kerstboom zitten, maar buiten, onder de pergola. In mijn herinnering hadden we in mijn jeugd altijd een witte kerst, maar hoogstwaar- schijnlijk heb ik het in mijn fantasie allemaal mooier gemaakt dan het werkelijk was. Ik heb wel eens over mensen gehoord die met kerst even terug waren in Holland en heel teleurgesteld terugkwamen. Hadden ze twee dagen regen gehad.' Banketstaaf 'Een paar Hollandse trekjes heeft mijn Australische kerstmis toch wel. Want een banketstaaf en een kerststol mogen bij- voorbeeld niet ontbreken op mijn kersttafel. Die haal ik bij de Hollandse winkel, een winkel waar ik ook terecht kan voor mijn rookvlees. Geen paardenrookvlees, want paarden mogen hier niet geslacht worden. Een slager die toch paar- denvlees verkocht, kreeg daar moeilijkheden mee. Een paard wordt hier als een edel dier gezien, dat slacht je niet! Ook mijn Conimex-kruiden, kroketten en bitterballetjes haal ik bij de Hollandse winkel. En natuurlijk de rookworst, voor bij de hutspot en de boerenkool (die uit blik komt want verse boerenkool kennen ze in Australie niet). En het wordt helemaal een Hollandse kerst met mijn kerst-cd van BZN!' AllerHande 12-2001 123

Allerhande | 2001 | | pagina 123