Kerstmis in 4 Santa loopt in shorts en de geur van barbecue waait over het strand. In Australia is kerst een zomers feest. Slechts een enkele emigrant droomt nog van een witte kerst. le Geseende Kersfees Merri^ X-rrns Gcd Jiil <g, Merrij Christmas Buen N&tale Geseende In december loopt de temperatuur in Australie gemakkelijk op tot boven de dertig graden. De meeste inwoners van 'Down Under' brengen de feestdagen dan ook in zwembroek of bikini achter de barbecue door of vieren Kerstmis op een zeilboot, met opblaasbare kerstboompjes en slingers. De geuren van hulst, kaneel en gliihwein heb- ben plaatsgemaakt voor die van rum en zonnebrandolie. Australie staat vanaf begin december in het teken van Kerstmis. Vooral's avonds is dat goed te zien: als het gaat om kerstversiering kijken Australiers niet op een lampje meer of minder. De knipperende kerstbomen, rendieren en meer dan levensgrote kerstmannen zijn tot in de woestijn terug te vinden. Hotels groeten hun gasten met metershoge neonletters: 'Smile, It's Christmas.' In veel grote steden in Australie komen de bewoners op kerstavond massaal bij elkaar in een van de parken om hun favoriete 'Christmas carols' (kerstliedjes) te zingen. Duizenden flakkerende vlammetjes die zich tegen de heldere avondlucht aftekenen, zorgen voor een sprookjesachtige omlijsting. Voor de meeste Australiers is eerste kerstdag (tweede kerstdag wordt nauwelijks gevierd) een typisch buitenfeest met alle activiteiten die daarbij horen, van een partijtje cricket tot een duik in het zwembad. Beroemde stranden, zoals Bondi-Beach in het oosten van Sydney, zijn bezaaid met zonaanbidders en picknickende stedelingen. Goudklompjes Australiers die een barbecue te gewoontjes vinden, of de voorkeur geven aan een kerst- maal in chique avondkleding (met airco!), leven zich vaak uit op klassieke Britse kerst- schotels zoals kalkoen en mince pies (vleespastei)Ook de beroemde plumpudding doet het goed op de kerstmenu's. Australische pioniers hadden tijdens de gold rush de gewoonte om een gouden 'klompje' in de pudding te verstoppen. Wie het goudklompje vond, kon er zeker van zijn dat hij het daaropvolgende jaar de felbegeerde goudader zou aanboren. Hoewel een Australische kerst vraagt om zonnebrillen en een hoge beschermingsfac- tor, heeft het feest onverwacht winterse trekjes. In winkelcentra klinken 'Jingle bells' en 'Dreaming of a white Christmas' regelmatig uit de luidsprekers. Sommige Australiers hebben speciaal gekweekte kerstboompjes met kunstsneeuw en op kerst- kaarten zit de kerstman met rode konen voor de open haard. In levenden lijve ziet de Australische kerstman er iets anders uit. De rode muts heeft plaatsgemaakt voor een baseballcap en 'Santa' verplaatst zich bij voorkeur in een speedboot van de kustwacht. Damper Australia Voor de meeste Australiers bestaat de kerstmaaltijd uit een uitgebreide bar becue. Een bijzonder bijgerecht is damper, een speciaal soort brood dat vroeger door cowboys werd gebakken. Het brood wordt gemaakt door een zware afgesloten pan met deeg in een kuil met gloeiende kolen te plaatsen. Het resultaat is een knapperig brood, dat uitstekend smaakt met honing of siroop. AilerHande 12-2001 115

Allerhande | 2001 | | pagina 115