Mousserende wijnen Bij oudejaarsavond horen feestelijke bubbels. Champagne, cava, sparkling wine, van droog tot friszoet, in goudgeel, roze of rood: er is volop keuze! Een stukje geschiedenis en de soorten op een rij. Mousserende wijnen zijn min of meer bij toeval ont- staan. In koele klimaten, zoals in Champagne, werden en worden de druiven laat geoogst. In de koude kelders gistten de druiven traag. In de winter kon de temperatuur zelfs zo ver dalen dat de gistcellen helemaal stopten met werken. Een deel van de suiker werd dan niet omgezet in alcohol en bleef achter in de wijn. De wijn werd gebotteld en zolang het koud genoeg bleef, gebeurde er niets. Maar zodra het lente werd en de tem peratuur steeg, ging de wijn borrelen: het restje onvergis- te suiker werd omgezet in koolzuur. Het ontstaan van de bubbels en het schuim (mousse) gold als een fout. De wijn was weliswaar mislukt, maar werd wel gedronken en uiteindelijk ook lekker gevonden. Vanaf het moment dat de mousse niet meer als nadeel, maar als voordeel werd gezien, is de wijn alleen maar beter geworden. De wijnmakers - in die tijd waren dat de monniken - gingen champagne verfijnen. In het spoor van de pelgrims Champagne werd een succes en inmiddels wordt de drank overal 'nagemaakt'. Er gaat een verhaal dat het 'recept' van mousserende wijn door de monniken is ver- spreid tijdens hun pelgrimstocht van Champagne naar Santiago de Compostela. Tijdens hun reis verbleven zij in kloosters. Met hun broeders wisselden ze van gedachten, ook over het maken van wijn. Zo kwam de kennis in de Loire, Zuid-Frankrijk en Noord-Spanje terecht. Hoewel het niet meevalt champagne van mooie mousse rende wijnen uit andere gebieden te onderscheiden, heeft elke wijn wel z'n eigen kenmerken. Het gebruik van bepaalde druivensoorten en het klimaat waarin ze groeien, hebben grote invloed op de uiteindelijke smaak en stijl. In bijna geen enkel ander 'mousserend gebied' is het zo koel als in Champagne. Door de lage temperaturen heeft champagne veel frisse zuren. In een 'witte' cham pagne proef je zelden fruit. Het zijn de aroma's van blan- ke noten en mineralen die de smaak bijzonder maken. In champagne rose kom je wel fruit tegen. Champagne rose bestaat uit een mix van witte en rode wijn. Hierin ruikt en proeft u rode bessen, frambozen en ander zomerfruit. De druiven voor de cava's, de mousserende wijnen uit het noorden van Spanje, krijgen veel meer zon en komen daardoor ronder over. Die invloed van de zon is nog beter te proeven in de zachte, rijpe mousseux uit Australie. Champana werd cava De enige mousserende wijn die naast champagne ook de hele wereld heeft veroverd, is de cava. Een cava wordt op dezelfde manier gemaakt als champagne. Voor een cava mogen uitsluitend druiven uit een nauwkeurig omschre- ven streek ten westen van Barcelona worden gebruikt. De Penedes en een deel van de aangrenzende gebieden vor- men samen het herkomstdistrict. De basis voor een cava bestaat uit de Spaanse druiven macabeo, xarel.lo, parella- da en de van oorsprong Franse chardonnay. Totdat de wet het verbood, heette mousserende wijn in Spanje cham pana. Het werd vervangen door cava, het Catalaanse woord voor kelder. Bubbels voor bij de bollen Wie mousserende wijn bij oliebollen en appelbeignets wil schenken, kan beter geen champagne nemen. De beste bub- bel voor bij de bollen is een Moscato d'Asti, een zoete, zacht tintelende muskaatwijn uit het noorden van Italie. Ook cider, gemaakt van appels en/of peren, is een goede keuze. AllerHande 12-2001 109

Allerhande | 2001 | | pagina 109